Türk lokumu üretiminde hatmi (Althaea officinalis l.) kökü kullanımının lokumun kalite özelliklerine etkisi
The effect of the usage of marshmallow (Althaea officinalis L.) radix on the quality characteristics in turkish delight production
- Tez No: 576585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLGE AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hatmi kökü bileşenlerinin mukupolisakkarit türevlerinin musilaj ve su tutma özellikleri özellikleri vardır. Bu sebeple hatmi kökü yüzyıllardan beri tahriş olmuş mukozanın tedavisinde geleneksel drog olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; klasik Türk lokumu yapımında , hatmi köklerinin sulu ekstraktını denemek ve elde edilen yeni üründe Türk lokumunun yapısını eski deyimle rahat-ul hulkum yani boğazı rahatlatan kıvamda elde etmektir. Bu sayede ürüne fonksiyonel bir özellik kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Marshmallow root is characterized by certain features. There are mucilage and water holding propertİes of mucopolysaccharıde derivatives of components of marshmallow root. Because of these features it is used as a traditional drug for treatment of irritated mucous membranes for centuries. The purpose of this study is; testing the usage of aqueous extract of marshmallow root in Turkish delight production. Resulting structure of the new Turkish delight products as oldies describes“rahat-ul hulkum”that is, to obtain a texture of comforting throat. This allows to gain a functional property to the product.