8. sınıf öğrencilerinin algılanan üst biliş becerileri ile fen bilimleri rutin ve rutin olmayan problem çözme düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between perceived high (top, upper, superior) cognition skills and the level of routine and non-routine problem-solving science in 8th grade students
- Tez No: 576610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin algılanan üstbiliş düşünme becerileri ile Fen Bilimleri rutin olan ve olmayan problem çözme düzeyi arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada nicel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli ili İzmit ilçesindeki 3 farklı ortaokulda 8. Sınıfa devam eden 386 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizi için bağımlı gruplar t-testi, korelasyon ve regresyon analizi yapılarak araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin rutin problemleri çözme düzeyinin rutin olmayan problemleri çözme düzeyine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, üstbiliş düşünme becerileri ile rutin olan ve olmayan problem çözme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Yapılan regresyon analizi ile üstbiliş düşünme becerisi ölçeğinin alt boyutlarının hangi problem türünü daha çok yordadığına ilişkin sonuçlar incelendiğinde, ölçeğin dört alt boyutundan biri olan“düşünme becerisi”alt boyutunun hem rutin problemleri hem de rutin olmayan problemleri çözme üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisinin olduğu, ölçeğin diğer alt boyutlarının bu problem türleri üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a relationship between perceived metacognition thinking skills of the 8th grade students and the level of problem-solving with and without routine science. In the study, the relational survey model, which is one of the quantitative screening methods, was used and the study group consisted of 386 students attending 8th grade in 3 different secondary schools in İzmit, Kocaeli. For the analysis of the data, dependent groups' t-test, correlation and regression analysis were performed and the findings of the study were obtained. As a result of the analyzes, it was found that the level of solving the routine problems of the students was higher than the level of solving the non-routine problems. In addition, there was a significant relationship between metacognitive thinking skills and routine and non-routine problem-solving level. As the results of the regression analysis revealed that the sub-dimensions of the metacognitive thinking skill predicted more problems, the“thinking skill”sub-dimension which is one of the four sub-dimension of the scale, had a significant predictive effect on solving both routine problems and non-routine problems. It was found that the sub-dimensions of these problems do not have a significant predictive effect.