Van koşullarında lahana bitkisinin azotlu ve fosforlu gübre isteğinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57662
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
43 6. ÖZET Lahana'da artan miktarlarda verilen azotlu ve fosforlu gübre dozlarının verim, verim kriterleri ve besin maddesi içeriğine etkisinin araştırıldığı bu deneme 1994 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisinde, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrür şeklinde yürütülmüştür. Yörede ortalama yıllık yağış toplamı 384 mm ve ortalama sıcaklık 8,8°C'dir. Deneme toprağı organik madde, azot ve fosfor yönünden fakir, potasyum bakımından yeterli düzeydedir. PH'sı ise orta ve kuvvetli alkalin reaksiyonda dır. Denemede azot ve fosforun dörder dozu uygulanarak dekara 0, 9, 18 ve 27kg amonyum sülfat (% 2 İN) formunda azot, 0, 3, 6 ve 9 kg triple süper fosfat (% 40-42 P2O5) formunda fosforlu gübre verilmiştir. Araştırmada açık yaprak adedi (g), açık yaprak ağırlığı (g), baş tutma oranı (%), baş çapı (cm), baş yüksekliği (cm), pazarlama ağırlığı (g), toplam ağırlık (g), pazarlama ağırlığına göre verirn (kg/da), toplam ağırlığa göre verirn (kg/da), azot içeriği (%), fosfor içeriği (%), potasyum içeriği (%), kalsiyum içeriği (%), demir (ppm), çinko (ppm), mangan (ppm) ve bakır (ppm) miktarları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre artan miktarlarda verilen azotlu gübre açık yaprak ağırlığı, pazarlama ağırlığı, toplam ağırlık, baş çapı, baş yüksekliği, baş tutma oram, toplam ağnlığa göre verim, pazarlama ağırlığına göre verirn, azot, fosfor ve bakır rniktarlarım arttırmıştır. Ancak açık yaprak adedi, kalsiyum, çinko, demir ve mangan içeriklerine azot dozlarının etkisi negatif yönde oluşmuştur. Artan oranlarda uygulanan fosforlu gübrelemenin; açık yaprak adedine, kalsiyum ve mangan miktarlarına istatistiksel olarak önemli etkisi bulunurken, diğer kriterler üzerine olan etkisi önemli bulunmamışta.
Özet (Çeviri)
44 7. SUMMARY This study, nitrogenous and phosphorus fertilizers were applied to cabbage and the effects of the fertilizers on the yield, yield components and nutritional contents were researched. The study was earned out on the fields of Agricultural Faculty of Yüzüncü Yd University according to completely randomized design with three replications. The total precipitation of one year was 384.6 mm in the province and average temperature of one year was 8.8°C. The experiment soil was poor in terms of organic matter, nitrogen and prohphorus. However, it was suffecient in terms of Potassium. The soil showed medium and strong alcalic reaction in terms of pH. Four different dosages of nitrogen (0, 9, 18 and 27 kg/da as ammonium sulphate, % 2 IN) and phosphorus (0, 3, 6 and 9 kg/da as triple super phosphate, % 40-42 P205) were applied. In the study; the number of non wrapper leaves (g), the weight of non wrapper leaves (g), head forming rate (%), head diameter (cm), head hight (cm), marketting weight (g), total weight (g), the yield of marketting weight (kg/da ),the yield of total weight (kg/da), and the contents (%) of N, P. K, Ca, Fe, Zn, Mn and Cu were investigated.. The results obtained from the study suggested that the nitrogenous fertilizers given in ascending rates incerased the weight of non wrapper leaves, marketting weight, total weight, head height, head forrning rate, the yield of total weight, the yield of marketting weight and amounts of N,P and Cu. However, it negativelly affected the number of non wrapper leaves and the contents of, Ca, Zn, Fe and Mn. The phosphorus fertilizer applied in ascending rates had significant effect on the number of non wrapper leaves and amounts of Ca and Mn statistically. However, it had no effect on the other criteria.