2000 sonrası Türkiye belgesel sinemasında kimlik temsilleri
Identity representations in documentary cinema in Turkey after 2000
  1. Tez No: 576623
  2. Yazar: AYŞE BALCI TOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Belgesel sinema, bir tür olarak ortaya çıktığı ilk andan itibaren gerçeği ve doğruyu aktarmanın bir aracı olarak görülmüştür. Öyle ki bu amaçlar belgesel sinemanın önüne geçmiş ve belgesel sinema uzun bir süre asıl işlevini ortaya koyamamıştır. Zamanla değişen belgesel sinema anlayışı, daha 'beşeri' ve 'toplumsal' bir düzleme doğru evrilmeye başlamıştır. Bu bağlamda belgesel sinema, toplumsal sorunların anlatıldığı, derin sorgulayışların yapılabildiği bir alan haline gelmiştir. Türkiye'de 1980'den sonra yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal değişimlerle birlikte ulusal kimlik anlayışı sorgulanmaya ve resmi tarih anlayışı değişmeye başlamıştır. Bu durum, çeşitli sanatlara ve üretim alanlarına da yansımıştır. Bu dönüşümün Türkiye belgesel sinemasına yansıması ise 2000'li yıllardan sonra olmuştur. Bu çalışma, Türkiye belgesel sinemasında 2000'ler sonrası kimlik temsillerini incelemektedir. 2000'lere kadar Türkiye belgesel sinemasında temsil olanağı bulamamış kimlikler, 2000'li yıllardan sonra belgesel sinema aracılığıyla temsil olanağı bulmaya başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye belgesel sinemasında farklı kimlik temsillerini konu edinen belgesellerin Türkiye'de sorgulanmaya başlanmış olan ulusal kimlik anlatısını nasıl yeniden biçimlendirdiğini anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Right from the beginning of the emergence of documentary cinema as a genre, it has been being considered as a means of conveying reality and truth, such that these aims have taken precedence of documentary cinema and documentary cinema has not been able not manifest its real function for a long time. In time, the changing understanding of documentary cinema has begun to evolve into a more 'human' and 'social' plane. In this context, documentary cinema has become a field where problems are told and deep questionings can be made. With the economic, social and political changes in Turkey after 1980, the understanding of national identity has begun to be questioned and the understanding of official history has begun to change. This has been reflected in various arts and fields of production. The reflection of this transformation in documentary cinema in Turkey has occurred after 2000s. This study analyzes the identity representations in documentary cinema in Turkey after 2000s. The identities that have not found the opportunity of representation in documentary cinema in Turkey have begun to find the opportunity of representation by means of documentary cinema after 2000s. This study endeavours to understand how the documentaries about different identity representations in documentary cinema in Turkey have reshaped the narrative of national identity in Turkey that has begun to be questioned.