Belgesel ve etnik kimlik ilişkisi: 2000 sonrası Türk etnografik belgesel sinemasında etnik kimlik olgusu
The relationship between documentary and ethnic identity: Ethnic identity in Turkish ethnographic documentary cinema after 2000
  1. Tez No: 553816
  2. Yazar: MERT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışma, esas olarak kültür aktarıcılığı işlevi gören etnografik belgesel sinemanın etnik kimlikle olan ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda tez çalışması içerisinde, öncelikle etnik kimlik kavramı ve Türkiye'deki etnik kimlik olgusu, etnografya ve etnolojinin ne olduğu, etnogafik belgesel sinemanın tanımı, özellikleri açıklanmış; Türkiye'deki etnografik belgesel film çalışmaları analiz edilmiştir. Karl G Heider'in etnografik filmin özelliklerini ortaya koyduğu şemasından yararlanılarak içerik analizi yöntemi uygulanılan çalışmada, altı film üzerinden bir değerlendirme yapılarak, filmler içerisindeki etnografik verilere ulaşılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuca göre, belgesellerin etnik kimlikleri tarihsel bütünlüğüyle taşıdıkları ve etnografik belgeselin bir özelliği ola
Özet (Çeviri)
The study aims to explain the realationship between ethnographic documentary cinema and ethnic identity. In this context, the study is primarily the concept of ethnic identity and ethnic identity in the case of Turkey, ethnography, ethnology and what is the definition of etnogafik documentary films, features disclosed; ethnographic documentary film work was analyzed in Turkey. Karl G. Heider's ethnographic film features of the scheme that uses the content analysis method applied in the study, an evaluation of the six films, ethnographic data within the films were reached. According to the results, it is seen that the documentaries carry the ethnic identities with their historical integrity and they are based on the participatory observation consept which is a feature of ethnographic documentary.