Şeftalilerin çelikle çoğaltılması ve köklenme ile bünyesel hormonlar arasındaki ilişkiler
- Tez No: 57664
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
63 6. ÖZET Bu araştırma 1991 - 1994 yıllan arasında Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü üretim alanında yürütülmüştür. Denemede Early Red, Dixired, Cardinal, J. H. Hale, Monreo, Shipper's Late Red, Cherokee ve Independence şeftali ve nektarin çeşitlerinin bir yıllık sürgünlerinden alınan yan odun ve odun çelikleri kullanılmıştır. Çelikler 1000, 2000 ve 4000 ppm IBA ile muamele edildikten sonra“toprak+pomza+kum”ve“toprak+perlit”ortamlanna Nisan, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık dönemlerinde dikilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir. 1. En yüksek köklenme Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşmiştir. 2. Her muamelede en iyi köklenme düzeyleri Monreo (%55.0), Cherokee'de (%41.25), J. H. Hale'de (%40.0) oranında gerçekleşmiştir. Independence çeşidi 1992 yılı Aralık ayında (%60.0) oranında köklenmiş, diğer yıllarda aynı basan oranı elde edilememiştir. 3. Köklenmeyi teşvik etmek amacı ile kullanılan IBA'nın 2000 ve 4000 ppm'lik konsantrasyonları daha etkili bulunmuştur. 4. Köklenme ortamı olarak“toprak+perlit”,“toprak+pomza+kum”ortamına göre, gerek kallüslenme ve gerekse de köklenme açısından daha uygun bulunmuştur. 5. Bünyesel hormonlarla köklenme arasında doğrusal bir ilişki bulunamamıştır. Kalitatif olarak bünyesel hormon miktarlan saptanamamış olduğundan, bu ilişkinin ortaya konamaması doğal görülmüştür. 6. Perlit ile yapısı iyileştirilmiş ortamlarda, arazi koşullannda 2000 veya 4000 ppm IBA muamelesinden sonra Kasım ayı dikimleri tatminkar sonuçlara ulaşacak nitelikte görülmektedir.
Özet (Çeviri)
64 7.SUMMARY This research has been done during 1991 - 1994 years in Eğirdir Horticultural Research Institute. During the experiment, Early Red, Dixired, Cardinal, J. H. Hale, Monreo, S. Late Red, Chorekee and Independence varietis of peach and nectarines semihard wood cutting and Hardwood cuttings 1 year old shoots had been used. Cuttings were treated 1000, 2000 and 4000 ppm IBA concentrations and later on they are planted on“ soil + pomza + sand”and“soil + perlite”in April, September, October, November and December months. From this experiments the following results were obtained; 1. The highest rooting has been found during October, November and December months. 2. At every treating conditions the best rooting types were Monreo (%55.0), Cherokee (%41.25), J. H. Hale (%40.0). Independence type had been the best rooted during 1992 December month (%60.0) and other years never reached to this score. 3. IBA 2000 and 4000 ppm concentration have given better results for rooting. 4. For cooting process“soil + perlite”,“soil + pomza + sand”stutiation have been given good results. 5. There was no direct relationship between structural hormones and rooting. Because of it couldn't determined the amount of qualitatif structural hormones, it couldn't gave any results. 6. The soil that reached perlite, 2000 or 4000 ppm IBA treated conditions during the November planting have given satisfactory results.