Giyilebilir teknolojiler kalp atımı ölçümünde yeterince hassas mı: Fitbit charge™ 2' örneği
Are wearable technologies sufficiently sensitive in heart rate measurement: The fitbit charge™ 2' example
  1. Tez No: 576641
  2. Yazar: OĞULHAN KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU CUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; giyilebilir teknolojilerin bir ürünü olan 'Fitbit Charge™ 2 Heart Rate' isimli kalp atım hızı ölçümü yapan cihazın, 'Polar M400' Saati (altın standart) karşısında belirli kalp atım hızı şiddetlerinde (%70, %80, %90 ve %100) doğru ve geçerli veriler verip vermediğinin tespit edilmesidir. Bu araştırma, yarı deneysel ve kontrol grubu olmayan bir çalışmadır. Araştırma, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi spor salonunda BESYO öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi, hentbol ve futbol branşlarından 25'i bayan ve 25'i erkek olmak üzere toplam 50 birey (Yaş: 21.20±1.20 yıl, Boy: 1.73±5.31 cm, Kilo: 66.49±5.30 kg) katılmıştır. Fitbit Charge™ 2 cihazının, Polar Saat karşısındaki geçerliliğini test etmek maksadıyla, çalışmaya katılan bireylerin sol el bileğine Fitbit Charge™ 2 cihazı, sağ el bileğine ise Polar Saat takılmıştır. Sonrasında ise bireyler 'Yo-Yo Aralıklı Toparlanmalı Koşu Testi (Yo-Yo Intermittent Recovery Test)'ine tabi tutularak; maksimum kalp atım hızlarının %70, %80, %90 ve %100'üne denk gelen belirli egzersiz şiddetlerindeki kalp atım hızları ölçülmüştür. Elde edilen veriler dijital ortama aktarılarak SPSS v.22 istatistik programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether or not the heart rate measurement device 'Fitbit Charge ™ 2 Heart Rate', a product of wearable technologies, provides valid and acceptable data at specific heart rates (70%, 80%, 90% and 100%) when compared to 'Polar M400' (gold standard). This study is semi-experimental and there is no control group. The research was conducted in Erzincan Binali Yıldırım University gymnasium with the participation of the students studying in the School of Physical Education and Sports. A total of 50 students (25 female and 25 male) from handball and football branches participated in the study (age: 21.20 ± 1.20 years, height: 1.73 ± 5.31 cm, weight: 66.49 ± 5.30 kg). To test the validity of the Fitbit Charge ™ 2 device against the Polar Watch, the participants wore the Fitbit Charge ™ 2 devices on their left wrists and Polar watches on the right. Then, the individuals had the Yo-Yo Intermittent Recovery Test. Their heart rates at specific exercise intensities, corresponding to 70%, 80%, 90% and 100% of their maximum heart rates, were measured. SPSS v.22 statistics program was used to analyse the data.