Türkiye'de kadın girişimciliği: Instagram kullanımı üzerinden bir durum tespiti
Women's entrepreneurship in Turkey: The situation in instagram
  1. Tez No: 576640
  2. Yazar: SELDA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşen dünyayla beraber girişimciliğin önemi yükselmiş, kadınların iş hayatına katılımı artmaya başlamıştır. Son yıllarda teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerden sonra sosyal medya kanalları hayatımızın bir parçası haline gelmişken bu kanallardan özelikle Instagram, kadınlara toplumsal rollerinden sıyrılarak girişimciliğe yönelme fırsatı tanımıştır. Bu çalışmada, girişimcilik toplumsal rol bağlamında ele alınmış olup kadınların bir girişimcilik aracı olarak Instagram'ı kullanması kartopu yöntemiyle elde edilen örneklem üzerinden yüz yüze yapılan görüşmeme metoduyla analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırma amacına yönelik Instagram uygulamasında aktif bir şekilde girişimcilik örneği sunan 15 kadın girişimci ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler kategorilere ayrılarak incelenmiştir. En önemli kullanım nedeni popülerlik olarak belirlenen Instagram, kadınlara girişimcilik anlamında daha özgür bir ortam sunmasının yanı sıra toplumsal cinsiyet rollerini kırma anlamında büyük bir değişim yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the globalizing world, the importance of entrepreneurship has increased and women's participation in business life has started to increase. After the rapid developments in technology in recent years, social media has become a part of our lives, especially Instagram has given women the opportunity to move away from their social roles to entrepreneurship. In this study, entrepreneurship is discussed in the context of social role and women's use of Instagram as an entrepreneurship tool is analyzed via face to face interview method with snowball sampling. In this context, in-depth interviews were conducted with 15 women entrepreneurs who actively provide entrepreneurship examples in Instagram for research purposes. The data obtained were categorized and analyzed. Instagram, the most important reason for its popularity, offers women a more free environment in terms of entrepreneurship and does not create a major change in terms of breaking gender roles.