Girdap akımları temelli bir hata tespiti yaklaşımının gerçek zamanlı gerçeklenmesi
Real time implementation of a eddy current based defect detection approach
  1. Tez No: 576683
  2. Yazar: MURAT ÇELİKADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Üretim teknolojisinin gelişmesi tahribatsız muayene standartlarını da gelişmeye zorlamaktadır. Test doğruluğu ve bu yüksek doğruluğun artan üretim hızlarında da sağlanması çözüm bulunması gereken en önemli konulardan birisidir. Test doğruluğu ve test hızı açısından önemli avantaja sahip olan girdap akımları ile tahribatsız muayene başlıca yöntemlerdendir. Bu tez boru üretim sektöründe kullanılan ve Türkiye'de üretimi mevcut olmayan girdap akımları ile çatlak ve delik tespit sisteminin kontrol algoritmalarının ve gömülü yazılımının geliştirilmesini kapsamaktadır. Ayrıca bu çalışmada diğer çatlak ve delik kontrol cihazlarından farklı olarak tamamen dijital bir sistem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bobinden alınan analog sinyal RF bandı filtreleme ve analog sinyal kazanç işlemleri haricinde analog olarak hiçbir sinyal işleme yapmadan dijitale dönüştürülmüştür. Analog dijital dönüşüm sonrası elde edilen dijital sinyal analiz edilerek gerçek zamanlı çalışabilecek bir algoritma oluşturulmuştur. Algoritmanın çift çekirdekli bir DSP üzerinde gerçek zamanlı çalıştırılması ile borularda bulunan üretim hataları gerçek zamanlı tespit edilmiştir. Yapılan deneyler geliştirilen yöntemin ISO10893-2 standardında test doğruluğu sağladığını göstermektedir. Ayrıca geliştirilen yöntemlerin tamamen sayısal işaret işleme temelli olması, ürünün ileride sadece yazılımsal değişikliklerle geliştirmeye açık olmasını da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The development of production technology forces non-destructive testing standards to improve. The accuracy of the test and the provision of this high accuracy at increasing production speeds is one of the most important issues to be found a solution. Nondestructive testing by eddy currents, which have significant advantages in terms of test accuracy and test speed, is one of the main methods. This thesis covers development of embedded software and control algorithms of flaw and hole detection system by eddy current which used in pipe production and not manufactured in Turkey. In addition, this study aims to develop a completely digital system, unlike other flaw and hole control devices. Analog signal received from the coil is converted to digital without any analogue signal processing except for RF band filtering and analogue signal gain operations. The digital signal obtained after the analogue digital transformation was analyzed and an algorithm was created to be able to operate in real time. Production defects in pipes have detected by real time execution of the algorithm on a dual core DSP. The experiments show that the developed method provides test accuracy in ISO10893-2 standard. Moreover, the methods developed based on fully digital signal processing have ensured the product to be open to development with only software changes in the future.