Türk korku sinemasında anlatı-biçim ilişkisi: Alper Mestçi örneği
The relation of narrative form in Turkish horror cinema: The case of Alper Mestçi
- Tez No: 576684
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRHAN TOPÇU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sinemada korku türü 1896 yılında Şeytanın Şatosu filmi ile başlayan yolcuğunu oldukça geniş bir coğrafyaya yayılarak günümüze kadar sürdürmüştür. Her ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel şartları korku türünü doğrudan etkilemiştir. Zaman içinde bu şartlar değiştikçe korku türünün biçemi de bundan etkilenmiş ve değişmiştir. Türk sinemasında -bazı tekil denemeler dışında- 2000'li yıllara kadar korku türünden söz etmek mümkün değildir. 2000'li yıllarda ise İslami korku filmlerinin ana damarını oluşturduğu bir korku türü ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Türk sinemasında henüz 15-20 yıllık bir geçmişe sahip olan korku türünün kendi özgün biçemini nasıl kurduğunu tespit etmektir. Bu nedenle Türk sinemasında korku türü David Bordwell, Kristin Thompson ve Noel Burch'un çalışmalarıyla kurulan ve sinema anlatısını biçimsel olarak inceleme imkânı sunan neoformalist yaklaşım çerçevesinde, anlatısal ve biçimsel açıdan çözümlenmiştir. Çözümlemeler korku türünün ülkemizde -şimdiye kadar- en fazla film üretmiş yönetmeni Alper Mestçi filmleri özelinde yapılmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda tüm filmlerde syuzhetin fabulayı kurarken seyirciyi anlatısal ve biçimsel açıdan karakter bilgisiyle sınırlandırdığı ve bunu temel bir korkutma yöntemine dönüştürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The horror genre in cinema began in 1896 with the film Şeytanın Şatosu and continued its journey to a wide range of geographies. The economic, social and cultural conditions of each country have directly affected the type of horror. As these conditions change over time, the style of horror has been affected and changed. In Turkish cinema, except for some singular trials, it is impossible to speak of horror until the 2000s. In the 2000s, a horror genre has emerged whose main vein is Islamic horror films.The aim of this study is to determine how the horror genre, which has a history of 15-20 years in Turkish cinema, established its own original style. Therefore, horror genre in turkish cinema, within the framework of the neoformalist approach, which was established with the works of David Bordwell, Kristin Thompson and Noel Burch, which provides the opportunity to examine cinema narrative formally, in terms of narrative and formal terms resolved. The analyzes were made in the direction of Alper Mestçi films, which produced the most horror films in our country -so far-. As a result of analyses made, has been identified that syuzhet usually limited the audience to the knowledge of character in narrative and formal aspects when constructing the fabula and turned it into a basic method of intimidation.