Amfizem hastalığında adropin, desnutrin ve glukagon benzeri peptid-1 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of adropin, desnutrin and glucagon like peptid-1 levels in emphysema disease
- Tez No: 576682
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amfizem; patolojik olarak, alveollerin aşırı hava ile dolması sonucu genişlemeleri, alveol duvarında oluşan tahribat ve geri dönüşümsüz alveol kayıpları ile tanımlanan bir akciğer hastalığıdır. Çevresel veya genetik faktörlerin etkisiyle gelişen inflamatuvar hücre yanıtı, proteaz/antiproteaz dengesizliği, oksidatif stres, apoptozis, alveolar epitelde rejenerasyon bozukluğu gibi patolojik etmenler hastalığın gelişiminde rol oynar. Dispne, öksürük, hastalık ilerledikçe gelişen aktivite kısıtlaması, iştahsızlık ve yoğun kilo kaybı en belirgin semptomlardır. Yüksek mortaliteye sahip amfizem hastalığında kesin tedavi yöntemi olmamakla beraber amaç; yaşam kalitesini artırmak, hastalığın ilerlemesini önlemek ve mortaliteyi azaltmaktır. Bu çalışmada hasta ve kontrol grubuna ait, karbonhidrat ve lipid metabolizmasında önemli etkileri olan Adropin, Desnutrin (ATGL) ve Glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) serum düzeylerinin ölçülerek, bu parametrelerin amfizem hastalığı tanı ve tedavisinde olabilecek etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, amfizem tanısı konmuş 35 hasta ve 35 sağlıklı birey oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Emphysema; pathologically, alveoli is a lung disease with expansions, alveolar wall destruction and irreversible alveolar losses if filled with excess air. Pathological factors such as inflammatory cell response, protease/antiprotease imbalance, oxidative stress, apoptosis, and regeneration dysfunction in alveolar epithelium due to environmental or genetic factors play a role in the development of the disease. Dyspnea, cough, activity restriction as the disease progresses, loss of appetite and intense weight loss are the most obvious symptoms. Although there is no definitive treatment method for emphysema with high mortality, the aim is; to improve the quality of life, prevent the progression of the disease and reduce mortality. The aim of this study was to measure the serum levels of Adropin, Desnutrin (ATGL) and Glucagon-like peptide-1 (GLP-1), which have important effects on carbohydrate and lipid metabolism of the patient and control groups, and to determine the effects of these parameters on the diagnosis and treatment of emphysema. The study group consisted of 35 patients diagnosed with Emphysema and 35 healthy subjects.