Ulaştırma sektöründe akıllı ulaştırma sistemlerinin etkinliğini arttırmaya yönelik bir model önerisi
A model proposal to improve effectiveness of intelligent transportation systems in the transportation sector
- Tez No: 576734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de ulaştırma sektöründe yaşanmakta olan sorunlar insanlara, ülke ekonomisine ve çevreye büyük boyutlarda zarar vermektedir. Meydana gelen trafik kazalarında her gün onlarca insan hayatını kaybetmekte, sakat kalmakta, uzun süren tedaviler ve tamiratlar için milli servet harcanmaktadır. Trafik yoğunluğu, sıkışıklık ve hava kirliliği doğayı ve insanları olumsuz etkilemektedir. Karşılaşılan bu problemleri ortadan kaldırmak, emniyetli, etkin, izlenebilir, sürdürülebilir ve sonuçta yönetilebilir bir ulaşım altyapısı oluşturmak maksadıyla; ulaştırma sektörü bileşenlerinin akıllı ulaşım sistemleriyle entegrasyonunu sağlayacak ve etkinliğini arttıracak, multimodal yapıyla tek çatı altında yönetilmesine yönelik bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The problems being encountered in the transportation sector in Turkey, harm people, country's economy and the environment in large scale. Dozens of people die every day in traffic accidents, become disabled, national wealth is spent for long lasting treatments and repairs. Traffic density, congestion and air pollution adversely affect nature and people. In order to eliminate these problems, to create a safe, effective, traceable, sustainable and ultimately manageable transportation infrastructure; a model has been proposed to manage the components of the transportation sector under a single roof with a multimodal structure that would ensure the integration of intelligent transportation systems and increase their efficiency.