Basık kabukların düzlemsel metrik ve hermit sayısal çözüm yöntemi yardımıyla sayısal analizi
Numerical analysis of flat shells using planar metric hermite method
- Tez No: 57676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN TÖZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BASIK KABUKLARIN DÜZLEMSEL METRİK VE HERMİT SAYISAL ÇÖZÜM YÖNTEMİ YARDIMIYLA SAYISAL ANALİZİ İsmail Hakkı ÇITIROGLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. M. Emin TÖZÜN Şubat 1996, 144 sayfa Eğrisel koordinatlarda yüzey geometrisini tanımlayan büyüklükler verildikten sonra, eğrisel geometrideki kabuk diferansiyel denklemleri tanımlanmıştır. Kabuk yüzeyinin düzlemsel metrik yardımıyla gösterimi yapıldıktan sonra; yüzey üzerinde seçilen eğrisel ızgara ile izdüşüm düzlemindeki ızgaranın çakışması hali irdelenmiştir. Eğrisel geometride tanımlı kabuk diferansiyel denklemlerinin; düzlemsel geometriye geçiş bağıntılarının türetilmesiyle, düzlemsel geometriye indirgenmesi sonucu elde edilen diferansiyel denklemler, düzlem elemanda seçilen ızgara konumu dikkate alınarak; Hermit sayısal çözüm yöntemi kullanılarak sonlu denklemlere dönüştürülmüştür. Elde edilen denklemler, farklı kabuk geometrileri ve farklı sınır şartlan dikkate alınarak Gauss eliminasyon yöntemi kullanılarak İİİÖZET (Devam Ediyor) çözülmüş, sonuçlar klasik çözüm yöntemleri ile kıyaslanarak tablolar halinde sunulmuştur. Bulunan sonuçlara göre ilgili diyagramlar hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Kabuklar, Hermit Yöntemi, Puchers Teorisi, Tansör Cebri, Sayısal Çözümleme Bilim Dalı : 620.01.01, 625.03.01, 625.03.02 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis NUMERICAL ANALYSIS OF FLAT SHELLS USING PLANAR METRIC AND HERMTTE METHOD Ismail Hakkı ÇnTROGLU Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor : Yrd.Doc.Dr. M. Emin TÖZÜN February 1996, 144 pages After giving the sizes which define the surface geometry on the inclined plane coordmater, shell differential equations are defined on the inclined plane geometry. After it is shown by the help of plane metric of surface of shell, inclined gridiron which was chosen on the surface being congruent with the gridiron on the projection plane were examined. In the inclined geometry, defined shell differential equations were reduced the plane geometry corresponding with the passing equations to plane geometry, and these equations were converted finite equations taking care position of the gridiron what was chosen plane element and using Hermitte numerical solution. The obtained equations were solved by Gauss elimination method taking careABSTRACT (Continued) different shell geometries and limit conditions. And the results were presented as the tables comparing with classical solution methods. In accordance with the obtained results, related diagrams were prepared. Key words : Shells, Hermit Methods, Puchers Theory, Numerical Solution, Tensor Algebra Science code : 620.01.01, 625.03.01, 625.03.02 VI