Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G-6-FDH) aktivitesi üzerine poliaminlerin (agmatin, putresin,spermidin ve spermin) in vitro etkileşimlerini incelemek
Invistigating of polyamins (agmatine – putriscine– spermidine – spermine) in vitro intraction onglucose-6-phosphate dehidrogynase activity
  1. Tez No: 576771
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, majör Poliaminlerin (Agmatin, Putresin, Spermidin ve Spermin) normal plazmasında düzeyleri baz alınarak“düşük, normal ve yüksek”konsantrasyonlarının glukoz-6-fosfat dehidrogenaz aktivitesi üzerine etkileri incelendi. Enzim aktivite ölçümleri spektrofotometrik olarak yapıldı. Ölçülen absorbanslar enzim aktivitesini gösteren birimlere dönüştürüldü, tablolar oluşturulup grafikler çizildi. Poliaminlerin tümü glukoz-6-fosfat dehidrogenaz aktivitesinde artış sağlamışlardır. Bu artışta öncelik sırası yüksek dozlarda“agmatin (%256)> spermin (%159)> spermidin (%158)> putresin (%130)”şeklinde, düşük dozlarda ise“putresin (%160)> spermidin (%158)> agmatin (%127)> spermin (%114)”şeklinde saptanmıştır. Enzim aktivitesinin artışında yüksek dozlarda agmatin, düşük dozlarda putresin etkili olmuştur. Sonuç olarak, poliaminler tümü glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim aktivitesini artıran birer pozitif modülatör oldukları saptanmıştır. Bu özellikleri göz önüne alındığında Glukoz-6-FDH enzim yetersizliği ya da eksikliği olan birçok hastalıkta poliaminler terapötik olarak kullanım potansiyeli taşımaktadırlar bu konuda yapılacak yeni ve kapsamlı çalışmalar birçok hastalığın sağaltımına katkı sağlayabilecek önemde olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of low, normal and high concentrations of the major polyamines (Agmatin, Putresin, Spermidin and Spermin) based on normal plasma levels on the glucose-6-phosphate dehydrogenase activity were investigated. Enzyme activity measurements were performed spectrophotometrically. Measured absorbances were converted into units showing enzyme activity, tables and graphics were drawn. All polyamines increased the activity of glucose-6-phosphate dehydrogenase. This increase was detected by priority, the highest doses of“agmatine (256%)> spermine (159%)> spermidine (158%)> putresine (130%)”and in low doses“putresin (16%)> spermidine (158%)> agmatin (%127)> spermin (%114)”. High doses of agmatine and low doses of putresin were effective to increase enzyme activity. As a result, all of the polyamines are found to be positive modulators that increase the activity of glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme. Based to these results, in many diseases with glucose-6-FDH deficiency or insufficieny, polyamines have the potential to be used therapeutically. New and comprehensive studies that will be done on this subject can be important to contribute to the treatment of many diseases.