2,4-D (2,4-Diklorofenoksiasetik asit)'nin fare karaciğerindeki G-6-P DH (glukoz-6 fosfat dehidrogenaz) enzim aktivitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation on the effect of 2,4-D (2,4-dichlorophenoxyacetic acid) on the mouse liver G-6-P DH (plucose-6-phosphate dehydropenase) enzyme activity
- Tez No: 11315
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
32 VI. ÖZET Bu araştırmada, 2,4-Diklorofenoksiasetik asit (2,4-D)'nin fare karaciğeri Glukoz-6-Fosfat Dehidro- genaz (G-6-P DH) enzim aktivitesi üzerine in vivo et kisi incelenmiştir. İntraperitonal (i.p.) olarak yapılan 2,4-D en feksiyonunda LD50 ve LD30 değerleri sırasıyla 475 ve 338 mg/kg vücut ağırlığı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
33 VII. SUMMARY Investigation on the effect of 2,4-D (2,4-Dichloroph.enoxyacetic acid) on the mouse liver G-6-P DH (Glucose -6 -Phosphate Dehydrogenase) enzyme activity. In this research, the in vivo effect of 2,4-Di- chlorophenoxy acetic acid (2,4-D) on the mouse liver Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase (G-6-P DH) activity has been investigated. Upon intraperitoneal (i.p.) injection of 2,4-D LDcq and LD,Q values have "been determined to he 475 and 338 mg/kg body weight, respectively. Although it was found that 2,4-D inhibited the mouse liver G-6-P DH enzyme specific activity by 1,3 % and 1,6 % at hour 0 and hour 64, respectively, this considered to be insignificant statistically (p > 0,05). On the other hand, an inhibition of 34,0 %, 38,0 %, 12,5 % and 14,9 % at hours 2, 4, 8 and 16, re spectively, and an activation of 4,0 % at hour 32 were determined and these results were considered to be sig nificant statistically (p < 0,05).