Classification of thyroid disorder by using machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri kullanarak tiroid düzensizliğinin sınıflandırılması
  1. Tez No: 576784
  2. Yazar: ASMA JAMIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiroid bezi bozukluğu yüzyıllardır insan sağlığının düzenlenmesinde endişe kaynağı olmuştur. Endokrin bezi, metabolizma fonksiyonlarını düzenleyen insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Tiroid bezi disfonksiyonunun doğru teşhisi, tiroid hastalıklarını erken aşamalarda başarıyla tedavi etmek için çok önemlidir. Şimdiye kadar, tiroid hastalığı sınıflandırması için çok iyi bilinen ve hesaplama açısından karmaşık evrimsel hesaplama (EC) teknikleri önerilmiştir. Belirli işler için özniteliklerin minimal ilgili alt kümesini bulmak için genetik algoritma ve parçacık sürüsü algoritması dahil olmak üzere farklı EC teknikleri uygulanmıştır. Bu çalışmada, UCI'den (California Irvine Üniversitesi) alınan, tiroid veri setinden en ayırt edici öznitelikleri belirlemek için altı farklı boyut azaltma algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmaların seçtiği öznitelikler Naive Bayes Algoritması, Random Forest ve Multilayer Perceptron adlı danışmanlı makine öğrenme algoritmalarına uygulanmıştır. Öznitellik azaltma, algoritmaların daha kısa sürede çalışmasını sağlamakta, gerekli hafıza alanını azaltmaktadır. Bunun dışında en önemli özniteliklerin azaltılması ile algoritmaların elde ettiği doğruluklar ile tüm özniteliklerin kullanılması ile elde edilen doğruluklar karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid gland disorder has been a matter of concern in the regulation of human health for centuries. Endocrine gland is one of the most essential organs in human body as it regulates metabolic functions. The proper diagnosis of the thyroid gland dysfunction is very important to successfully treat the thyroid diseases at early stages. So far, several well-known and computationally complex evolutionary computation (EC) techniques have been proposed for the thyroid disease classification. Different EC techniques including genetic algorithm and particle swarm algorithm have been implemented to find the minimal relevant subset of the features with significant accuracy for specific work. In this study six different dimensionality reduction algorithms applied to thyroid dataset taken from UCI(California Irvine University) in order to select most relevant features. The extracted features were applied to the supervised machine learning algorithms namely Naive Bayes algorithm, Random Forest and Multilayer Perceptron. The extraction of features, lessens the computational time of the algorithms and reduces the required storage needs. Moreover, accuracies of the algorithms before and after the feature selection compared and evaluated.