Yüksek irtifada doğan bebeklerde postnatal 24-48. saat arası perfüyon indeksi ve saturasyon değerlendirmesi
Postnatal 24-48 in infants born at high altitude inter-hour perfusion index and saturation assessment
  1. Tez No: 576801
  2. Yazar: MERVE BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ŞERAFETTİN TEKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek irtifada yaşayan insanlarda, deniz seviyesinde yaşayan insanlar ile karşılaştırıldığında fizyolojik normaller arasında farklılıklar olduğu gibi yüksek irtifada doğan bebeklerde de deniz seviyesinde doğanlar ile karşılaştırıldığında doğum haftaları, doğum ağrılıkları, doğum sonrası ölçülen oksijen saturasyonları gibi vital değerlerde farklılıklar olabilmektedir.Yapılan çalışmalar, duyarlılığın doğru tahminlerini sağlamak için yetersizdir. Biz çalışmamızda fonksiyonel oksijen satürasyonunu preduktal (sağ el) ve postduktal (her iki ayak) ölçen yeni jenerasyon oksimetre ile kritik konjenital kalp hastalıklarını taradık. Tarama testinde preduktal (sağ el) ve postduktal (her iki ayak) arasındaki saturasyon değerlerinin < % 95 veya > % 3 farkın optimal tarama değerleri olarak kabul ettik . Yüksek irtifada doğan bebeklerde ölçülen oksijen saturasyon değerleri ve perfüzyon indeksi değerleri ile kritik konjenital kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
It has been shown that the oxygen saturation of the babies born at high altitude after birth has a tendency to decrease as the altitude increases, and the birth weeks tend to decrease as the altitude increases. Although the altitude of the affected area affects the measured vital signs of the infants, it can also affect how long the parents have experienced at the place of delivery. It has been shown that if the parents of the infants lived in the region where the generation was long, the adaptability of the patients was improved and the oxygen saturation value was higher.Studies are insufficient to provide accurate estimates of sensitivity. We screened critical congenital heart diseases with a new-generation oximeter that measures functional oxygen saturation in the preductal (right-handed) and post-lux (both feet). In the screening test, we considered the optimal screening values of 3% of the saturation values between preduktal (right hand) and postductal (both feet). We aimed to investigate the relationship between oxygen saturation values and perfusion index values in infants born to high altitude and critical congenital heart diseases.