Birinci trimester tarama testinde bakılan PAPP-A ve B-HCG düzeyleri ile gebelik komplikasyonları ve yenidoğan sonuçları arasındaki ilişki
Relationship between B-HCG and PAPP-A levels and pregnancy complications and neonatal results in the first trimester screening test
  1. Tez No: 576800
  2. Yazar: SELİN BİLGİN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik süresince oluşabilecek komplikasyonları öngörebilmek, komplikasyonların oluşturacağı morbidite ile maternal ve fetal mortaliteyi önemli derecede azaltabilir. Fetal kromozom anomalilerinin taraması için birinci trimesterde yaygın olarak kullanılan 2'li test sonuçları ile gebelikte görülen komplikasyonların öngörüsü merak konusu olmaktadır. Birinci trimesterde yapılan 2'li testin biyokimyasal parametreleri B-HCG ve PAPP-A' dır. Birinci trimesterde gebe kanından bakılan serum B-HCG ve PAPP-A değerleri ile gebeliğin ilerleyen haftalarında gelişen bir takım komplikasyonların ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcut olmakla birlikte bunları desteklemeyen pek çok çalışma da mevcuttur. Biz bu çalışmamızda bu 2 parametrenin gebelik komplikasyonlarını öngörmedeki yerini araştırmayı hedefledik. Araştırdığımız gebelik komplikasyonları; oligohidramnioz, intrauterin gelişme geriliği (IUGR), polihidramnioz, gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gestasyonel hipertansiyon (GHT), preeklampsi, preterm doğum (37. gebelik haftası), makrozomi, gebelik kolestazı ve plasenta previa'dır. MATERYAL METOT: Çalışmamıza Temmuz 2017 ile Eylül 2018 tarihleri arasında hastanemizde doğum yapmış olup 11. ile 14. gebelik haftaları arasında hastanemizde veya dış merkezde birinci trimester tarama testi olan 2'li testini yaptıran ve düzenli gebelik takipleri olan gebeler dahil edildi. Bu gebelerin 2'li testte bakılan biyokimyasal belirteçler olan serum B-HCG ve PAPP-A değerleri ile gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki değerlendirildi. Gebelik komplikasyonları olarak; oligohidramniyoz, polihidramniyoz, preterm doğum (37.gebelik haftası), intrauterin büyüme geriliği (IUGR), gestasyonel diyabet, preeklampsi/gestasyonel hipertansiyon, makrozomi, gebelik kolestazı ve plasenta previa araştırıldı. Kromozomal ve/veya fetal anomali tespit edilen gebeler ile çoğul gebelikler çalışmaya alınmadı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan toplam 164 gebenin ortalama yaşı 29.4 ±5.3 olarak bulundu. 39 gebede komplikasyon görüldü. Toplam komplikasyon sayısı ise 57 idi. En sık görülen komplikasyon oligohidramniyoz en az sıklıkla görülen komplikasyonlar HELLP, plasenta previa ve gebelik kolestazı idi. Çalışmadaki gebelerin ortalama PAPP-A değeri 2714 ± 1677 ng/ml ve 0.96 ±0.51 MoM iken serbest B-HCG değerleri ise 40.7 ±28.6 mIU/ml ve 1.1 ± 0.78 MoM olarak bulundu. Düşük PAPP-A değerleri ile ilişkili olarak bulunan komplikasyon hipertansiyondu. Yüksek PAPP-A ile ilişkili herhangi bir komplikasyon tespit etmedik. Gestasyonel hipertansiyon gelişimi açısından PAPP-A MoM için cut off değerini 0.6 MoM bulduk. Yüksek BHCG ile ilişkili komplikasyonların IUGR, gestasyonel hipertansiyon ve polihidramnioz olduğunu bulduk. Düşük BHCG ile ilişkili olan bir komplikasyon tespit etmedik. SONUÇ: İkili tarama testinde bakılan serum biyokimyasal parametrelerinden PAPP-A ve B-HCG düzeyleri ile en az bir gebelik komplikasyonları arasında ilişki bulduk. Düşük PAPP-A değerleri ile ilişkili olarak bulunan komplikasyon hipertansiyondu. Yüksek B-HCG ile ilişkili komplikasyonların ise IUGR, gestasyonel hipertansiyon ve polihidramnioz olduğunu bulduk. Sıklıkla fetal kromozom anomalilerinin taraması için kullanılan 2'li tarama testindeki biyokimyasal parametreler gebelikte ortaya çıkabilecek komplikasyonların öngörüsü için de faydalı bilgiler içerir
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Predicting the complications that may occur during pregnancy can significantly affect maternal and fetal mortality with morbidity. For the screening of fetal chromosomal anomalies, the results of double screening test commonly used in the first trimester. The prediction of complications seen during pregnancy are a matter of curiosity. B-HCG and PAPP-A are the biochemical parameters of the double screening test in first trimester. Although there are studies showing that there are some complications associated with the B-HCG and PAPP-A values in pregnant women, there are many studies that do not support them. In this study, we aimed to investigate the place of these 2 parameters in predicting pregnancy complications. The pregnancy complications we investigated; oligohydramnios, intrauterine growth retardation (IUGR), polyhydramnios, gestational diabetes mellitus (GDM), gestational hypertension (GHT), preeclampsia, preterm delivery (˂37. weeks of gestation), cholestasis of pregnancy and placenta previa. MATERIALS METHODS: Pregnant women who had given birth in our hospital between July 2017 and September 2018 and who had double screening test within the 11 and 14 weeks of gestation and who had regular pregnancy follow-up were included in our study. The relationship between the serum B-HCG and PAPP-A values, which are biochemical markers of double screening test, were evaluated. As pregnancy complications; oligohydramnios, polyhydramnios, preterm labor (˂37. weeks gestation), intrauterine growth retardation (IUGR), gestational diabetes, preeclampsia / gestational hypertension, cholestasis of pregnancy and placenta previa were investigated. Multiple pregnancies and pregnancies with chromosomal and / or fetal anomalies were not included in the study. RESULTS: The mean age of the 164 pregnant women who participated in our study was 29.4 ± 5.3 and there were 39 pregnant women. The total number of complications was 57. The most common complication was oligohydramnios, the most common complications were HELLP, placenta previa and cholestasis of pregnancy. The mean PAPP-A value of the pregnant women was 2714 ± 1677 ng / ml and 0.96 ± 0.51 MoM, whereas the free BHCG values were 40.7 ± 28.6 mIU / ml and 1.1 ± 0.78 MoM. The complication associated with low PAPP-A values was hypertension. We did not detect any complications associated with high PAPP-A. For the development of gestational hypertension, we found the cut off value for PAPP-A MoM as 0.6 MoM. We found that high BHCG related complications are IUGR, gestational hypertension and polyhydramnios. We did not detect any complication associated with low BHCG. CONCLUSION: We found a correlation between PAPP-A and B-HCG levels in at least one pregnancy complications. The complication associated with low PAPP-A values was hypertension. IUGR, gestational hypertension and polyhydramnios were the complications associated with high B-HCG. The biochemical parameters in the double screening test, which is often used to screen for fetal chromosomal anomalies, contain useful information for the prediction of complications that may occur during pregnancy.