Fenretinide molekülünün anjiyogenez ile ilişkili mikroRNA'lar üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fenretinide molecule on miRNAs known to be effective in angiogenesis
- Tez No: 576804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anjiyogenez çeşitli fizyolojik ve patolojik koşullarda rol oynayan yeni damar oluşum prosesidir. Bu süreç organizmadaki pro-anjiyogenik ve anti-anjiyogenik mediatörler arasındaki denge ile kontrol edilmektedir. Solid tümörün büyümesi ve metastazı için anjiyogeneze ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, kanserlerde anti-anjiyogenik tedavi yaklaşımı ilgi çekici bir seçenek olarak görülmektedir. Fenretinide sentetik bir retinoik asit analoğu olup anjiyogeneze karşı etkileri birkaç çalışmada bildirilmesine rağmen moleküler mekanizmasının aydınlatılması yönünde eksikler bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada fenretinide molekülünün anjiyogenez ile ilişkili bazı miRNA'lar ve CDH5, FOXM1 ve eNOS genleri üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca bu molekülün HUVEC hücre proliferasyonuna, hücre migrasyonuna ve kapiller benzeri tüp oluşumuna etkileri gösterilmiştir. Çalışmamızda 24 ve 48 saatlik sürelerde hücrelere uygulanan fenretinide molekülünün doza bağlı olarak hücre proliferasyonunu, hücre migrasyonunu ve tüp oluşumunu baskıladığı görülmüştür. Fenretinide'nin miRNA'lar ve belirtilen genler üzerine etkilerini incelemek için, 1 µM ve 5 µM konsantrasyonlar ile muamele edilen hücrelerden total RNA izolasyonu yapıldı. Bu RNA'lar ile gerçekleştirilen eş zamanlı PCR analizi sonucunda, miR-10b'nin anlamlı olarak azaldığı, miR-126'nın ise arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmamızda fenretinide ile muamele edilen endotel hücrelerinde CDH5, FOXM1 ve eNOS genlerinin seviyelerinde anlamlı bir düşüş olduğu görülmüştür. Yaptığımız bu çalışma, fenretinide molekülünün anjiyogenez üzerine gösterdiği baskılacıyıcı rollerinin moleküler mekanizmasını aydınlatmak için literatüre destek olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is a new vessel formation process that plays a role in various physiological and pathological conditions. This process is controlled by the balance between pro-angiogenic and anti-angiogenic mediators in the organism. Angiogenesis is needed for the growth and metastasis of solid tumor. Therefore, the anti-angiogenic treatment approach is seen as an interesting option in cancers. Fenretinide is a synthetic retinoic acid analog and its effects against angiogenesis has been reported in several studies but there are deficiencies in the elucidation of its molecular mechanism. In this study, we aimed to investigate the effects of the fenretinide molecule on some miRNAs and CDH5, FOXM1 and eNOS genes associated with angiogenesis. In addition, the effects of this molecule on HUVEC cell proliferation, cell migration and capillary-like tube formation were shown. In our study, it was observed that the fenretinide molecule applied to the cells in 24 and 48 hour periods suppressed cell proliferation, cell migration and tube formation depending on dose. Total RNA was isolated from cells treated with 1 µM and 5 µM concentrations to investigate the effects of fenretinide on miRNAs and indikatalog noed genes. As a result of simultaneous PCR analysis which is made with these RNAs, it was found that miR-10b decreased significantly and miR-126 increased. In addition, in our study, a significant decrease was observed in the levels of CDH5, FOXM1 and eNOS genes in endothelial cells treated with fenretinide. This study may support the literature to illuminate its molecular mechanism of suppressor roles of the fenretinide molecule on angiogenesis.