Uluslararası hasta ilişkileri yöneticilerinin sağlık turizmine bakış açısı ve sağlık turizmi faaliyetlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 576891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KARAMEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada teknolojinin, iletişimin ve ulaşımın hızla gelişmesi neticesinde sosyal ve ekonomik anlamda turizmin önemi giderek artmaktadır. Eskiden gezmek ve tatil yapmak anlamına gelen turizm son zamanlarda sağlık turizmi ile birlikte farklı bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı; sağlık turizmi kavramına değinip, Türkiye'deki genel durumu özetlemek ve sağlık sektörünün önde gelen hastanelerinin profesyonel yöneticileriyle görüşmek yoluyla ülkemizdeki sağlık turizmi faaliyetlerini değerlendirebilmektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak nitel araştırmanın bir çeşidi olan mülakat ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış olup belirlenen ana konular üzerinden veriler toplanarak dökümü ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada belirlenen temalara alınan yanıtlar sonucunda mevcut durum değerlendirilmiştir. Bu kapsamda sektörde önde gelen özel sağlık kuruluşlarının sağlık turizmi alanında ne durumda oldukları saptanmış olup, bu alanda yapılan yatırımlar, çalışmalar, yaşanan sıkıntılar, tanıtım faaliyetleri, hedefler ve sağlık turizme bakış açıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of technology, communication and transportation, medical tourism is the fastest developing industry which has a significant importance in both economics and social aspects for countries. Initially perceived as a resort and recreational tourism, now also perceived as medical tourism. The main purpose of this study is that to discuss the concept of medical tourism and summarize the general situation in Turkey and to grasp the place of medical tourism by taking views of professional managers of leading hospitals. In this paper in-depth interviews are used as data collection technique which is a kind of Qualitative research method ande valuated and formed by using data in relating topics. The current situation is assessed upon the answers in relating topics. In this regard, the place of leading hospitals is stated and investments in this field, current activities, problems, promotional activities, goals and perspectives are discussed.