Kadınların travayda vajinal muayene deneyimleri: Lewin'in ölçeğinin Türkçe uyarlamasının güvenirlik ve geçerlik çalışması
The women's experiences of vaginal examinations in labour: The validity and reliability study Turkish version of Lewin's scale
- Tez No: 576893
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda Lewin ve ark'ları tarafından geliştirilen“Kadınların Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeği'nin”Türkçe'ye uyarlanması için geçerlik ve güvenirliğinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma metodolojik özellikte bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemini örneklem kriterlerine uyan 276 lohusa kadın oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacılar tarafından literatür ışığı altında geliştirilmiş Kişisel Bilgi Formu ve Kadınların Travayda Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veriler Kasım 2017- Nisan 2018 tarihleri arasında, hastanenin lohusa servisinde hastaların odalarında toplanmıştır. Bulgular: Kadınların çoğunlukla 22-26 yaş (%34.4) aralığında, ilkokul mezunu (%48.6), multipar (%68.8) olduğu; kadınların tümünün vajinal doğum yaptığı, bu doğumda ortalama VM sayısının 1-6 arasında (%72.8) değiştiği ve VM'yi en çok ebelerin (%90.6) yaptığı bulunmuştur. Kadınların VM sırasında hissettikleri rahatsızlık ortalaması 4.89±3.59, VM'yi yapan ebenin performans ortalaması 7.89±2.79'dur. Kadınların VM'yi yapan ebeden beklentileri, muayene sırasında daha yumuşak hareket edilmesi ve güler yüzlü olması olarak bulunmuştur. Kadınların Travayda Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeğinin Türkçe versiyonunun lohusa kadınlar için 20 madde ve beş alt faktörden oluştuğu açıklayıcı faktör analizi ile belirlenmiştir. Kadınlar için ölçeğin açıkladığı toplam varyans % 58.81'dir. Ölçeğin model uyumluluğu doğrulayıcı faktör analizinin uyum belirteçleri ile belirlenmiş ve lohusa kadınlar için ölçek modelinin uyumlu olduğu kabul edilmiştir. Ölçeğin Cronbach Alfası .85 olarak bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarının Cronbach Alfası ise .56 ile .78 arasında değişmektedir. Hesaplanan Cronbach Alpha değerine göre Kadınların Travayda Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeği lohusa kadınlar için oldukça güvenirlik bir ölçektir. Sonuç: Kadınların Travayda Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to make the validity and reliability of the“Women's Vaginal Examination Experience Scale”developed by Lewin et al. Material and Methods: The study is a methodological research. 276 puerperants women meet the criteria sample data collection tools have been applied in the postpartum period, while in the hospital. Personal Information Form developed by researchers under the light of literature and Women's Vaginal Examination Scale for Labor Vaginal Examinations were used as data collection tools in the research. The data was collected between November 2017 and April 2018 in hospital. Findings: Most of the women were primary school graduates (48.6%) and multiparas (68.8%) in the age range of 22-26 years (34.4%); all of the women had vaginal deliveries, the mean number of VMs at this delivery varied between 1-6 (72.8%), and vaginal examination was done mostly by midwives(90.6%). The average discomfort of women during VM 4.89 ± 3.59 and the performance average of VM 7.89 ± 2.79. Women's expectations from the VM midwife who have been found to act as that faced softer and rose during the examination. The Turkish version of the Women's Vaginal Examination Experience Scale in Labor was composed of 20 items and five sub-factors for the puerperant womens. For puerperants women, the total variance explained by the scale is 58.81%. The model consistency of the scale was determined by the confirmatory markers of the confirmatory factor analysis, and it was accepted that the scale model was compatible for puerperants women. The Cronbach Alpha of your scale was found to be 0.85. The Cronbach's alpha for the subscales of the scale ranged from 0.56 to 0.78. According to the calculated Cronbach Alpha value, women's Vaginal Examination the scale of the experience is a measure of reliability for puerperants women. Result:It has been determined that the Turkish version of the Women's Vaginal Examination Experience Scale for Labor is a valid and reliable tool.