The characteristics of financial innovation in developing countries: The case of Turkey
Gelişmekte olan ülkelerin finansal inovasyon karakteristikleri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 576931
  2. Yazar: SEDA KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Finansal yenilikler, finansal piyasaların gelişimini etkileyen önemli faktörlerden biridir ve özellikle 1980'lerden sonra literatürde daha fazla dikkat çekmiştir. Mevcut literatürde, sadece birkaç çalışma gelişmekte olan ülkelerdeki finansal inovasyon süreçlerini araştırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de finansal yeniliklerin ortaya çıkma ve gelişme süreçlerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Böylece, literatürdeki gelişmekte olan ülkelerde finansal yeniliğin gelişme süreci hakkındaki boşluğu doldurmak hedeflenmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki bankaların aktif büyüklüğü göz önünde bulundurularak, en yüksek sıradaki 15 bankanın ilk 9'undan çalışanlarla görüşülerek nitel veriler toplanmıştır. Görüşülen çalışanlar, ilgili bankaların merkez ofisinde çalışıyordu ve inovasyon departmanının genel müdürü, Ar-Ge departmanının müdürü, BT uzmanı veya inovasyon uzmanıydı. Görüşme sonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında, teknolojik gelişmeler, değişen müşteri beklentileri ve piyasa koşulları, toplumun kültürel özellikleri ve devlet düzenlemeleri gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde finansal yeniliklerin ortaya çıkması ve gelişme süreçlerini etkileyen faktörlerdir. Ayrıca, hükümet düzenlemelerinin ve toplumun kültürel özelliklerinin bu faktörler arasından Türkiye için en önemli olanlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial innovations are one of the important factors affecting the development of financial markets and have attracted more attention in the literature especially after the 1980s. In the existing literature, only a few studies investigate financial innovation processes in developing countries. The main purpose of this study is to investigate the factors influencing the emergence and development processes of financial innovations in Turkey. Thus, it is aimed to fill the gap in the development process of financial innovation in developing countries in the literature. In this study, a qualitative data was collected by interviewing with the employees from the first 9 out of the 15 highest-ranking banks in Turkey considering the asset size of the banks. In addition to these banks, there was also an interview conducted with an employee from a participation bank. The interviewed employees were working in the headquarter office of the relevant banks and were general managers of innovation department, manager of R&D department, IT specialist or innovation specialist. In the light of the information generated by the interview results, technological developments, changing customer expectations and market conditions, cultural characteristics of society and government regulations are the factors that affect the emergence and development processes of financial innovations in developing and developed countries. Moreover, it is observed that government regulations and the cultural characteristics of society are the most important ones for Turkey among these factors.