Kurumlar ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişki
Relationship between institutions and economic development
- Tez No: 576935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kalkınma olgusuna yöneltilen dar kapsamlı bakış açısı 1970'li yıllara gelindiğinde değiştiği gözlenmiştir. Kişi başına düşen gelirde artışlar yaşanmasına rağmen yaşam kalitesinde bir artış yaşanmaması ve çoğu insanın hala kıtlıkla mücadele etmesi kalkınmanın 'refah' temeline dayalı hale gelmesini gündeme getirmiştir. Kalkınmanın ekonomik boyutuna ek olarak sosyal, kültürel, siyasal ve diğer alanlarda gerçekleşecek yapısal dönüşümü ise etkin işleyen kurumların varlığı ile mümkün olabilmektedir. Az gelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkeler ile arasındaki ekonomik ve refah farklılıklarını kapatmak için kurumsal kalitelerini iyileştirerek iyi kurumlarını oluşturmaları gerekmektedir. Bu çalışma, kurumsal yapı ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi Dünya Bankası'nın gelir düzeylerine göre yaptığı sınıflandırmayı dikkate alarak panel veri analizi yöntemi ile incelemiştir. Düşük gelir, orta gelir ve üst gelir düzeyi grubuna dahil olan 156 ülkenin 1999-2017 dönemine ilişkin verileri analize dahil edilerek literatüre katkıda bulunmuştur. Araştırma sonucu elde edilen bulgular; düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kalkınma düzeyi ile kurumsal göstergeler arasında negatif ilişkilere rastlanılsa da genel olarak elde edilen sonuçların kurumların kalkınmayı pozitif yönde etkilediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
It was observed that the narrow perspective on the phenomenon of production changed in 1970s. despite the increase in per capita income, no increase in quality of life and most people are stil struggling with famine has made the development to be based on 'prosperity' a current issue. In addition to the economic dimension of development, the structural transformation that will take place in social, cultural, political and other fields is only possible with the presence of effectively functioning institutions. Underdeveloped countries need to establish good institutions by improving their institutional capacity in order to extinguish the economic and welfare differences between them and developed countries. This study analyzed the relationship between institutional structure and economic development by using panel data analysis method, taking into consideration the World Bank's classification according to income levels. It contributed to the literature by including the datas for the period 1999-2017 of 156 countries belonging to low, middle and high level income groups. The findings of the research show that although there is a negative relationship between the level of development and institutional indicators in low and middle income countries, the results obtained in general have positive effects on the development of institutions.