Ambalaj atıklarının toplanmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals for collection of packaging waste
  1. Tez No: 576944
  2. Yazar: HAKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanın yaşadığı her yerde üretim, üretimin olduğu her yerde de tüketim olmaktadır. Üretilen herhangi bir ürününü taşımak, korumak, güzel göstermek, sunmak, satış yapmak vb. için ambalaj malzemeleri kullanılmaktadır. Ambalajsız ürünler yok denecek kadar azdır. Bazen kağıt/karton bir koli, bazen plastik bir kap, bazen cam bir kavanoz, bazen teneke bir kutu ambalaj olarak karşımıza çıkmaktadır. İçindeki ürünü aldıktan sonra ortada kalan ambalaj malzemeleri atık olarak hızla çevremizi kirletmektedir. Oluşan bu ambalaj atıklarını insanlar evlerinden, ofislerinden, arabalarından kısacası yaşam alanlarından uzaklaştırmak istemektedirler. Ancak doğru yapılmayan atık yönetimleri ambalaj atıklarının çevre kirliliğine yol açmasına sebebiyet vermektedir. Bilinçsiz tüketiciler, hatalı yerel yönetimler, tüketim çılgınlığı, bu kirliliği arttırmaktadır. Ambalaj atıklarının tekrardan ham madde olarak kullanılabilme olanakları mevcuttur. Ambalaj atıkları, çeşitli proseslerden geçirilerek tekrardan ham madde haline getirilebilmektedir. Bu sayede doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufu, çevre kirliliğinin azalması gibi durumlar oluşmaktadır. Ancak ambalaj atıklarının geri kazanılabilmesi için doğru atık yönetimleri yapılmalıdır. Ambalaj atıklarının geri kazanılması sonucu ciddi kaynak tasarrufları olduğu aşikardır. Bu çalışmada ambalaj atıklarının toplanmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is production where human beings live, there is also consumption every where there is production. Packaging materials are used for carrying,protecting, showing beatiful,supplying,selling etc. of any product. Products without packaging materials are almost non-existent. Sometimes a paper / cardboard box, a plastic container, a glass jar, and sometimes a tiny boxes can be seen as a package. After the product taken inside of packaging materials, packaging materials quickly pollute our environment as waste. People want to dispose these packaging materials from their homes, offices, cars and living spaces. However, improper waste management causes packaging waste to cause environmental pollution. Because of the unconscious consumers, improper local governments, and consumption spree environmental pollution increases every year. On the other hand, packaging wastes can be used as raw materials for new products. They can be recycled into raw materials through various processes. In this way,situations such as the protection of natural resources, energy saving, environmental pollution occur. However, in order to recycle the packaging wastes properly, professional recycling methods should be done. It is obvious that there are serious natural resource savings as a result of the proper recycling of packaging wastes. In this study, the problems encountered in the collection of packaging wastes and their solutions are identified.