0-12 aylık koliği olan bebeklerin ebeveynlerinin bazı özellikleri ve yaklaşımlarının koliğe etkisi
Effects of approaches to colic and some characteristics of parents of having colic infants between 0-12 months
- Tez No: 576979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA YÜZER ALSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, 0-12 aylık koliği olan bebeklerin ebeveynlerinin bazı özellikleri ve yaklaşımlarının koliğe etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 01 Mart 2018-31 Haziran 2018 tarihleri arasında Kırşehir ili Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 0-12 ay arasında koliği olan bebekler ve anneleri ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Ebeveyn-Bebek Bilgi Formu ve İnfant Kolik Ölçeği (İKÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi ve One-way Anova testi kullanılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce yazılı izin alınmıştır. Araştırmada annelerin infant kolik ölçeği toplam puan ortalamasının 55.9±12.0 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine effects of approaches to colic and some characteristics of parents of having colic infants between 0-12 months. The study was carried out between 01 March 2018-31 June 2018 dates with the mothers and infants who had colic between 0-12 months registered in Family Health Centers of Kırşehir Health Directorate. Data were obtained by face-to-face interview technique using Parent-Infant Information Form and Infant Colic Scale (ICS). Data were analyzed by t test and One-way Anova test for independent samples. Written permission was obtained before starting the study. In the study, it was determined that the mean score of the infant colic scale of the mothers was 55.9 ± 12.0.