Hemşirelerin hemşirelik tarihi bilgileri ile mesleki tutumları
Nursing history knowledge and professional attitudes of nurses
- Tez No: 576978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma hemşirelerin hemşirelik tarihi bilgileri ile mesleki tutumlarını incelemek amacıylatanımlayıcıve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini birşehir hastanesi ve üniversite araştırma uygulama merkezi hastanesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 402 hemşire oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan tanıtıcı özellikler formu, hemşirelik tarihi bilgi formu ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (HMTÖ)'den oluşan bir anket formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı yüzde, Student t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Duncan testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin % 75,1'inin kadın, %66,4'ünün lisans mezunu olduğu, %68,7'sinin hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği ve %79,9'unun da mesleğini severek yaptığı saptanmıştır. Hemşirelerin %80,1'inin hemşirelik tarihi eğitimi aldığı belirlenmiş olup %62,4'ünün de hemşirelik tarihi eğitimini üniversite eğitimi sırasında aldığı belirlenmiştir. Hemşirelerin hemşirelik tarihi bilgi sorularından aldıkları puanların ortalamasının, 26 puan üzerinden 9,86±3,92 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional descriptor to examine nursing history and professional attitudes of nurses. The sample of the study consisted of 402 nurses working in a city and university hospital and agreeing to participate in the study. The data were collected by a research questionnaire consisting of the Introductory Traits Form, Nursing History Information Questionnaire Form and Attitude Towards Nursing Profession Scale. Number of data, Student t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Duncan test were used to evaluate the data. It was found that 75.1% of the nurses participating in the study were female, 66.4% were undergraduate, 68.7% of them chose the profession of nursing and 79.9% of them liked doing their profession. It was determined that 80.1% of the nurses received nursing history education and 62.4% of them received nursing education during their university education. It was determined that the mean score of nurses from nursing history knowledge questions was 9.86±3.92 on 26 points.