Türkiye' de robotik sağım sistemi ile çalışan işletmelerin sürü yönetim performans değerlerinin belirlenmesi
Determination of herd management performance values of dairy farms that used robotic milking system in Turkey
  1. Tez No: 576994
  2. Yazar: CANSU AKAR ÇIKRIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Robotik süt sağım sistemlerinin kullanımı, işgücünü azaltmak, hayvan refahını artırmak ve süt sığırcılığı yapan çiftçilerin yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya'da daha yaygın olarak kullanılan 35.000'in üzerinde süt sağım robotu bugün dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Ülkemize sağım robotları, dünyadaki keşfinden neredeyse yirmi yıl sonra girmiş ve çalışan ilk robotik çiftliklerimiz henüz beş yılını doldurmuştur. Türkiye'de robotik sağım sistemlerinin kullanılması, kesinlikle birkaç yıl içinde süt sığırcılığı işletmelerinin en önemli teknolojik gelişmesi olacaktır. Bu nedenle, çalışmada robotik sağım performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez aynı zamanda işletmlerin robot ve sağım performansı konusundaki uygulama farklılıklarını da ortaya çıkarmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Türkiye'deki 32 çiftlikte bulunan toplam 84 süt sağım robotuna aittir. Sonuçlar şu şekilde özetlenebilir; süt verimi (29,2 kg/inek), robot başına üretilen toplam süt verimi (1496 kg/robot, gün), robot başına sağılan inek sayısı (51 inek/robot, gün), sağım sayısı (2,7 sağım/robot, gün), ret inekleri (1,9 inek/robot, gün), sağımı başarısız inekler (4,3 inek/robot, gün), ayrılan süt (29,4 kg/robot, gün), konsantre yem miktarı (189,6 kg/robot, gün) ve süt üretimi başına konsantre yem tüketimi (0,18 kg/kg) (Bu çalışmada bulunan sonuçlar robotik sağım performansı ile ilgili yapılan önceki çalışma sonuçlarına benzerdir).
Özet (Çeviri)
The use of robotic milking systems has been increasing in order to reduce labor force, improve animal welfare and improve the quality of life of dairy farmers. More than 35,000 milking robots are used in many parts of the world, especially in Europe, the United States, Canada, and Australia. The first milking robot was used in Turkey in almost twenty years after its discovery in the world. Our first robotic farms, which are still existed, have just completed around five years. The introduction of robotic milking systems in Turkey will be certainly the most significant technologic development in the dairy farms in a couple of years. For this reason, evaluate robotic milking performance in Turkey was aimed in the study. This paper makes also to be better understood the relationship between robot and management practices on milking performance. The data presented in this paper was collected from 84 milking robots in 32 farms in Turkey. The results can be summarized as follows; milk yield (29,2 kg/cow), total milk yield produced per robot (1496 kg/robot, day),number of cows that milked per robot (51 cows/robot, day), milking numbers (2,7 milkings/robot),refusal cows (1,9 cows/robot,day), failure cows (4,3 cows/robot, day), separated milk (29,4 kg/robot, day), amount of concentrate feed (189,6 kg/robot, day) and consume of concentrate feed per milk production (0,18 kg/kg) (Results that were found in this study are similar to previous studies regarding robotic milking performance).