Mersin ili tatlı su balık faunası
Freshwater fish fauna of Mersin
- Tez No: 576993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Mersin ilinin tatlı su balık faunası Mayıs 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örneklerin morfolojik karakterlere dayalı teşhisi ile belirlenmiştir. Örneklemeler, akarsu sistemlerinin tamamını kapsayacak şekilde seçilen 30 adet istasyonda yapılmıştır. Çalışma sonucunda ildeki en önemli akarsular olan Berdan Nehri ve Göksu çayından 15 adet familyaya ait 34 takson belirlenmiştir. Tespit edilen türlerden 11 türün endemik, 16 türün doğal yayılışlı ve 7 türün istilacı özellikte olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda tespit edilen türlerden 12'si Mersin ili için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, freshwater fish fauna of Mersin province was determined by sampling studies between May 2017 and September 2018. Sampling studies was carried out at selected 30 stations to cover the entire stream system. A total 34 species belonging to 15 families were identified from Berdan River and Göksu Stream. 11 of them are endemic species, 16 of them are natural and 7 of them are introduced. Additionally, twelve of them were reported first time from Mersin in this study.