Akıllı şebeke uygulamalarında enerji hatları üzerinden haberleşme teknolojisinin kullanımı için gürültü, empedans ve zayıflamanın alan ölçümleri
Area measurements of noise, empedans and weakness for the use of communication technologies on energy lines in smart gri̇d applications
  1. Tez No: 576998
  2. Yazar: ERHAN BAYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN YARKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA EKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya genelinde sürekli artan enerji ihtiyaçları son yüzyılda dünyanın en önemli unsurlarından biri haline geldi. Birçok ülke enerji kaynaklarının düşük enerji verimliliğinde kullanması, enerji üretimi ve tüketiminin gerçek zamanlı arz-talep dengesinin izleyememesi, arz güvenliği ve kalitesinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle piyasada yeni gereksinimler ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda yaşanan aksaklıkların çözüm yolları bulunması için yapılan araştırma ve çalışmaları sonucunda akıllı şebeke kavramı ortaya çıkmış ve yepyeni bir boyut kazanmıştır. Akıllı şebekeler, kendisine bağlı olan tüm enerji sektöründeki katılımcılarının arz-talep, tüketim ve üretim davranışlarını inceleyip sistem ile bütünleştiren bir enerji sistemidir. Ülkeler; • Ülke kayıp-kaçak seviyelerinin düşürülmesi ile verimlilik artışının sağlanması • Şebeke dayanıklılığı sürdürebilirliği • Gelişmiş ve gerçek zamana yakın ölçüm altyapılarının sahipliği • Eski tek yönlü statik şebekelerden, çift yönlü enerji ve bilgi akışı olan dinamik ve gerçek zamanlı olarak izlenebilen şebeke altyapılarına dönüşüm Gibi parametreleri devreye alarak akıllı şebeke mimarisi ve teknolojileri ile ekonomik anlamda diğer ülkeler ile rekabet edebilmeleri için güvenli bir gelecek olanağı ortaya çıkarmıştır. Akıllı şebeke sisteminin kullanımı, yüksek miktarda bir veri transferi içermektedir. Bu veriler hassas olmakla birlikte gizlidir. Akıllı şebekeleri etkin ve verimli biçimde yönetmek için, hızlı, tutarlı, esnek, güvenli ve ucuz bir veri iletişim ağına sahip olması akıllı şebeke açısından kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
The world's ever-growing energy needs have become one of the most important elements of the world in the last century. Many countries have introduced new requirements in the market due to the low energy efficiency of energy resources, the inability to monitor the real-time supply-demand balance of energy production and consumption, and the problems in supply security and quality. Smart grid concept emerged as a result of the research studies to find solutions to the problems in this context. Smart grids are an energy system that examines the supply-demand, consumption and production behaviors of all the energy sector participants and integrates them with the system. For countries; • Achieving productivity increase by reducing technical and non-technical loss levels. • Grid durability sustainability. • Having advanced and real-time measurement infrastructures. • Conversion from old one-way static networks to dynamic, real-time network infrastructures with bi-directional energy and information flow. Commissioning such parameters, with the smart grid architecture and technologies, it is possible to compete with other countries in economic terms and thus a secure future opportunity has emerged. The use of the intelligent grid system involves a high amount of data transfer. In order to manage smart networks effectively and efficiently, it is inevitable for smart network to have a fast, consistent, flexible, secure and cheap data communication network.