Güneş paneli verilerinin dc enerji hattı üzerinden uzaktan izlenmesi ve verimliliğe etkileri
Remote monitoring of solar panel data over dc power line and its effects on efficiency
- Tez No: 576999
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DALDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güneş ve rüzgâr gibi etkenlerden elde edilen enerjilerin üretimleri zamana ve dış faktörlere göre değişim göstermektedir. Stabil bir enerji üretimi için üreteçlerin devamlı olarak izlenmesi, yönetilebilmesi ve şehir şebekesi ile uyumlu çalışması gerekmektedir. Günümüzde güneş ve rüzgâr enerji üretim tesislerini entegre şeklinde kullanabilmek için Akıllı enerji sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler sayesinde kaynakların üretim seviyeleri ve verimleri izlenebilir, gerektiğinde yönetilebilir hale getirilmiştir. Akıllı enerji sistemlerinde, mevcut enerji hattının kullanılması ve donanım maliyetlerinin az olmasından dolayı Enerji hattı üzerinden haberleşme (Power Line Communication, PLC) yöntemi tercih edilmektedir. Bu çalışmada fotovoltaik panellerin verimini etkileyen faktörlerden Sıcaklık, Panel ısısı, Nem, Işık oranı, Panel akımı, Panel gerilimi gibi parametreler belirli zaman aralıklarında elde edilerek seri bilgi haline getirilmiştir. Elde edilen veriler oluşturulan FSK verici-alıcı ile mevcut fotovoltaik panel DC enerji hattı kullanılarak (Power Line Communication, PLC) yöntemiyle bilgisayar ortamına aktarılmış, veriler kaydedilmiştir. Python tabanlı yazılan yazılımla panel parametrelerinin grafikleri oluşturulmuş, elde edilen veriler analiz edilerek enerji üretimini etkileyen faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of energy derived from the sun and wind varies according to time and external factors. In order to produce stable energy, the generators need to be continuously monitored, managed and run in harmony with the city grid. Today, intelligent energy systems have been developed to use solar and wind energy production plants as integrated. Thanks to these systems, production levels and yields of resources can be monitored and managed when necessary. In intelligent energy systems, the Power Line Communication (PLC) method is preferred because of the use of the existing energy line and the lack of equipment costs. In this study, parameters such as ambient temperature, panel temperature, humidity, light ratio, panel current and panel voltage were obtained at certain time intervals and became serial information. The data were transferred to the computer environment using the DC power line (Power Line Communication, PLC) of the current photovoltaic panel with the FSK modulated transmitter and receiver, and the data was recorded. In this study ,the PW panel power line has been used for communication. On the receiving side, the data received from the FSK demodulator was read by the microcontroller and the graphics of the panel parameters were created with Python-based writing software. The data obtained were analyzed and the factors affecting energy production were investigated.