Delinmiş ve delikli imal edilmiş GFRP plakaların mekanik davranışlarının deneysel ve sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Investigation of the mechanical behaviors of GFRP plates with drilled and perforated manufactured by means of experimental and finite element method
- Tez No: 577000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kompozit malzemelerin şekil bağlı birleştirilmesi için malzeme üzerinde delikler açılması gerekebilmektedir. Kompozit gövdeye delik açılması nedeniyle fiberlerde süreksizlik ve fiber - matris malzemesinin yapısında bozulmalar (delaminasyon vb.) görülmektedir. Bu çalışmada cam elyaf takviyeli kompozit malzeme kullanılarak malzemede geleneksel delik açma yöntemleri yerine malzemeyi delikli olarak üretmenin malzemenin mekanik yapısı üzerindeki etkileri deneysel ve sayısal yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Yapılan literatür incelemeleri sonucu bu konuyla ilgili az sayıda çalışma yapıldığı görülmüştür. Sonlu elemanlar metoduyla delinmiş ve delikli üretilmiş cam elyaf takviyeli kompozit plakalar farklı delik çapları için modellenerek analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçları deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ve nümerik sonuçlar arasında yüzde 0,2-1,8 arasında yakınlık elde edilmiştir. Tüm bu sonuçlar ışığında malzemeyi delikli şekilde imal etmenin malzemenin mukavemet değerleri açısından delik çapına bağlı olarak yüzde 6-15 arasında artış gösterdiği görülmüştür. Delikli mekanik bağlantı gerektiren alanlarda bu yöntemin kullanılmasının malzemenin kullanım ömrü açısından avantaj sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Holes on the mechanical parts may need to be placed in order to form a composite bond. Discontinuity in the fibers and deterioration in the structure of the fiber mal matrix material (delamination, etc.) can be seen due to hole punching in the composite body. In this study, the effects of the production of perforated material on the mechanical structure of the material instead of conventional hole punching methods by using glass fiber reinforced composite material are calculated and experimentally examined. As a result of the literature review, it seen that limited number of studies have been conducted on this subject.The glass fiber reinforced composite material modelled was analyzed through the finite element method for different hole diameters. The results of this analysis were compared with the experimental results. Between the experimental and numerical results 0,2-1,8 percent proximity was obtained. In light of all these results, it was seen that manufacturing of the material in a perforated manner increased 6-15 percent depending on the hole diameter in terms of strength of the material. It has been concluded that the use of this method in the areas requiring mechanical connection with holes is advantageous in terms of lifetime of the material.