An investigation of effects of boron additives on the permeability and shear strength behavior of sand-bentonite mixtures under high temperatures
Bor katkılarının kum-bentonit karışımlarının yüksek ısılar varlığında permeabilite ve kayma dayanımı davranışı üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 577006
  2. Yazar: ŞÜKRAN GİZEM ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YÜKSELEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Zeminlerin termal davranışının önemi son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Nükleer atık depolama sahaları, gömülü yüksek gerilim güç kabloları, enerji kazıkları vb. gibi ısıya maruz kalan mühendislik uygulamalarında yüksek termal dayanım ve dayanıklı zeminlere ihtiyaç vardır. Bu yapılar çevredeki zeminler üzerinde termal değişimlere neden olurlar. Zeminlerin mühendislik özellikleri sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle zeminlerin mühendislik özelliklerindeki değişimler yüksek sıcaklık ve termal döngüler varlığında incelenmelidir. Kum-bentonit karışımları nükleer atık depo sahaları ve katı atık depolama alanlarında geçirimsiz bariyerler olarak kullanılmaktadır. Bu karışımlar hidrolik iletkenlik ve kayma dayanımı gibi özelliklerini uzun zaman boyunca değiştirmeden korumalıdırlar. Literatür çalışmaları, yüksek sıcaklık ve termal döngülerin zeminlerin hidrolik iletkenlik ve dayanımı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle kum-bentonit karışımlarının dayanımı atık depolama sahalarındaki kil örtülerde kullanıldığında yüksek sıcaklıklara karşı arttırılmalıdır. Bor, camların ısıl genleşmesini azaltır, camı asit ve çiziklere karşı korur. Endüstride malzemelerin termal dayanımlarını artırmak için bor mineralleri kullanılır. Bu nedenle, kum-bentonit karışımlarının yüksek sıcaklık veya termal döngülere karşı dayanım ve hidrolik iletkenlik özelliklerini arttırmak için bu karışımlara bor mineralleri ilave edilebilir. Bu çalışmada, kum-bentonit karışımlarının kompaksiyon, kesme dayanımı ve hidrolik iletkenlik özellikleri, bor mineralleri olan kolemanit, tinkal ve üleksit varlığında incelenmiştir. Kum-bentonit karışımları yüzde 10 ve 20 oranında bentonit ile hazırlanmış ve bu karışımlara bor mineralleri eklenmiştir. Kesme kutusu ve hidrolik iletkenlik deneyleri 80 santigrat derece ve oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of thermal behavior of soils has increased considerably in last decades. High thermal resistance and durable soils are needed for structures such as; nuclear waste disposal facilities, buried high voltage cables, energy piles etc. These structures cause thermal variations in the surrounding soils. The soil engineering properties are temperature dependent. For that reason, the change in engineering properties of soils should be investigated under high temperatures and thermal cycles. Sand-bentonite mixtures are usually used for impervious barriers at nuclear waste repositories, municipal solid waste landfill liners, etc. These mixtures must keep their strength and hydraulic conductivity properties without any changes for a very long time. The literature studies have shown that high temperature and thermal cycles have negative effects on the hydraulic conductivity and shear strength of soils. For that reason, the resistivity of sand-bentonite mixtures should be increased against high temperatures when they are used in liners. Boron reduces heat expansion of the glasses, protects the glass against acid and scratches. Boron minerals are used in order to increase the thermal resistivity of materials in industry. Hence the boron minerals can be added to the sand-bentonite mixtures in order to improve strength and hydraulic conductivity properties of these mixtures against high temperature or thermal cycles. In this study, compaction, shear strength and hydraulic conductivity properties of sand-bentonite mixtures were determined in the presence of boron mineral; namely colemanite, tincal and ulexite. The sand-bentonite mixtures were prepared with 10 and 20 percentage bentonite and boron minerals were added to these mixtures. The direct shear and the hydraulic conductivity tests were conducted under 80 Celsius degrees and room temperature.