Saanen oğlakların besi, davranış ve bazı fizyolojik özellikleri
Some physiological, behavioral and fattening characteristics in saanen kids
  1. Tez No: 577005
  2. Yazar: HAKAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genel olarak keçi yetiştiriciliğinde başlıca gelir kaynağı oğlak ve sağılan süt satışı oluşturmaktadır. Çoğunlukla oğlaklar doğal olarak büyütülür ve düşük canlı ağırlıklarda kesilerek tüketime sunulur. Genelde oğlaklarda büyütme ile besi aynı anlamı ifade etmektedir. Oysa kuzularda olduğu gibi oğlaklar da özel besiye alınarak et verimi, kalitesi ve yetiştirici geliri artırılabilir. Bu çalışmada sütten kesim sonrası Saanen oğlaklarında besi yetenekleri, beside sergilenen davranışların dağılımı ve stresle ilgili bazı fizyolojik parametreler tanımlanmak istenmiştir. Besi periyodu 10 hafta sürmüş ve ad-libitum yemleme yapılmıştır. Oğlaklarda besi başı ağırlığı 14,12 kg, besi sonu ağırlığı 22,50 kg, beside günlük canlı ağırlık artışı 120 g ve yemden yararlanma katsayısı 9,48 olarak bulunmuştur. Fizyolojik özelliklerden ortalama nabız sayısı 116,2 adet/dak., solunum sayısı 35,05 adet/dak., rektal sıcaklık ise 39,43 oC olarak tespit edilmiştir. Gerek besi, gerekse fizyolojik parametreler bakımından erkek ve dişi oğlaklar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Oğlakların besi süresince sergiledikleri davranışlardan yeme % 36,23, yatma davranışı % 31,58, ayakta durma % 12,77, geviş getirme % 11,73, su içme % 2,39, anormal ağız aktiviteleri ise % 1,27 oranında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, the main source of income in goat breeding is sales of kids and milk. Mostly, kids are grown naturally and slaughtered in low body weights for consumption. In general, growth and fattening in kids have the same meaning. However, as in lambs, meat yield, meat quality and breeder's income can be increased by special fattening of kids. In this study, it was aimed to define fattening performance, distribution of behaviors in fattening and some physiological parameters related to stress in Saanen kids after weaning. Fattening period was 10 weeks and ad-libitum feed was given to kids during fattening period. Initial, final weights, daily live weight gain and feed efficiency in kids were found as 14.12 kg, 22.50 kg, 120 g and 9.48 respectively. The means of pulse rate, respiratory rate and rectal temperature among the physiological characteristics were determined as 116.2 beats/min, 35.05 breaths/min and 39.43 oC. No significant difference was found between male and female kids for fattening performance and physiological parameters (p> 0,05). Behaviors of the kids during the fattening period were 36.23 % of eating, 31.58 % of lying time, 12.77 % of standing time, 11.73 % of ruminating, 2.39 % of drinking water, 1.27 % of abnormal mouth activity.