Bazı çevre dostu yapraktan uygulamaların melez asma fidanlarının gelişimi üzerine etkileri
The effects of some environmental friendly leaf applications on the development of hybrid grapevine
  1. Tez No: 577007
  2. Yazar: AYŞE DİŞAT KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait araştırma serası ve laboratuarların da 2018-2019 yılı vejetasyon periyodunda yürütülmüştür. Çalışmada çevre dostu uygulamalar kapsamında yapraktan mikronize kalsit (%0.5), Bacillus subtilis (%1 QST 713), kompoze yaprak gübresi (%0.5 20+20+20+ME), çinko (%0.5, EDTA ile şelatlı çinko), humik asit (%3) uygulamalarının asma fidanlarının fizyolojisi ve vejetatif gelişmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 'Alphonse Lavallée' x 'Trakya İlkeren' melezlemesinden elde edilen ampelografik ve vejetatif gelişme kuvveti bakımından birörnek özellik gösteren 3 yaşındaki melez asma fidanları kullanılmıştır. Asmalar eşit miktarlarda karıştırılan torf (%1.034 N, 0%.94 P2O5, %0.64 K2O pH 5.88, Klassman®) ve perlit (0-3 mm) içeren yaklaşık 9 litre katı hacimli saksılarda bireysel olarak yetiştirilmiştir. Uygulamalar vejetasyon dönemi boyunca bir ay ara ile olmak üzere yapraktan 5 defa gerçekleştirilmiştir. Uygulamaların etkileri vejetasyon sonunda yapılan sürgün uzunluğu, odunsu sürgün uzunluğu, sürgün çapı, yaprak klorofil içeriği (SPAD metre değeri), stoma iletkenliği, yaprak yaş ve kuru ağırlığı, yaprak alanı, budama artığı ağırlığı, yaprak ayası makro ve mikro besin elementleri düzeylerinin tespiti ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre,tüm uygulamaların genel olarak asma fidanlarının bazı vejetatif gelişime özellikleri üzerine olumlu etkilerde bulunduğu saptanmıştır. Özellikle kompoze yaprak gübresi ve mikronize kalsit uygulamalarının asmalarda sürgün uzaması ve budama artığı ağırlığı gibi vejetatif gelişme özelliklerini önemli derecede teşvik ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in the glasshouse and laboratories belonging to Selcuk University Agriculture Faculty Horticulture Department in 2018 vegetation period. In the experiment, effects of micronized calcite (0.5%), Bacillu ssubtilis (1% QST 713) and humic acid 3% as friendly applications for environment and human health in sustainable viticulture, as well as zinc (1% EDTA) and leaf fertilizers (0.5% 20+20+20+ME,) as common practices in grape growing, on physiology and vegetative development of hybrid grapevine saplings were investigated. Three years old hybrid saplings of 'AlphonseLavallée' x 'Trakya Ilkeren' pedigree with homogenous ampelographic and vegetative features were included into the study. The vines were planted in 9liter solid volume pots containing equal amounts of peat (1.034%N, 0.94%P2O5, 0.64%K2O pH 5.88, Klassman®) and perlite (0-3 mm). During the vegetatio nperiod, the treatments were carried out 5 times in total with one-month intervals. The influences of the applications were evaluated by the determination of shoot length, lignified shoot length, shoot diameter, leaf chlorophyll concentration (SPAD readings), stomatal conductivity, leaf fresh and dry weight, leaf area, pruning residue weight, macro and micronutrient levels of leaf blades. According to the general investigations, it was observed that the vegetative development of hybrid vine seedlings was generally increased with overall treatments. In particular, composite leaf fertilizer and micronized calcite treatments were pioneering in vegetative development promotin geffects on shoot elongation and pruning residue weight.