Dizi antenlerde yan kulakçık seviyesinin azaltılması
Side lobe level reduction for array antenna
  1. Tez No: 577013
  2. Yazar: İSMAİL AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Birçok mikrodalga uygulamalarında, antenin güç yoğunluğunun istenilen doğrultuda en az kayıpla ışıması beklenir. İstenilen doğrultunun dışında yayılan ışımalar radar ve haberleşme sistemleri gibi sistemlerde hata olasılığını arttırdığından yüksek kazançlı ve düşük yan kulakçık seviyeli antenler önemli bir ihtiyaçtır. Sunulan bu çalışmada dizi antenlerde yan kulakçık seviyesi azaltılması için frekans seçici yüzey (FSY) kullanarak yenilikçi bir yol bulmaya çalışmaktadır. Önerilen yöntem temel olarak FSY yapısının rezonans frekansını, kullanılan dielektrik malzemenin elektriksel özelliklerini ve yapının yansıma özelliklerini dikkate almaktadır. Kullanılan FSY birim hücresi kare halka açıklık yapısından oluşmaktadır. FSY, rezonans frekansı 2,4 GHz olan bir bant geçiren filtre olarak tasarlanmıştır. FSY yapısının iletken yüzeyi ile 2,4 GHz 'de çalışan 1×4 'lük bir dizi antenin yamaları birbirlerine bakacak şekilde yerleştirilmiştir. FSY tabakası, 31,98×31,98 mm^2 'lik yüzey oluşturacak şekilde, 4x10 şeklinde birim hücrelerden oluşmaktadır. Tasarımda dielektrik sabiti εr = 4,3 olan FR-4 malzemesi kullanılmıştır. 1x4 lük dizi antenin önüne yerleştirilen FSY tabakası ile anten arasındaki mesafe optimize edilerek dizi antenin yan kulakçık seviyesi -11,2 dB seviyesinden -18,5 dB seviyesine indirilmiştir. Böylelikle yan kulakçık seviyesinde 7,3 dB 'lik bir azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In many microwave applications, the power density of the antenna is expected to radiate with the least loss in the desired direction. High gain and low side lobe level (SLL) antennas are an important requirement because Radiations emitted outside the desired direction, increases the probability of error in systems such as radar and communication systems. In this study, we try to find an innovative way to reduce the side lobe level of array antennas by using frequency selective surface (FSS). The proposed method mainly takes into account the resonance frequency of the FSS structure, the electrical properties of the dielectric material used and the reflection properties of the structure. The FSS unit cell used consists of a square ring aperture structure. FSS is designed as a bandpass filter with a resonance frequency of 2.4 GHz. The conductive surface of the FSS structure and the patches of a 1×4 array antenna operating at 2.4 GHz are placed facing each other. The proposed FSS layer has 31.98×31.98 mm^2 dimensions that is composed of 4×10 unit cells. In the design, FR-4 material with dielectric constant εr = 4.3 was used. The distance between the 1x4 array antenna and FSS layer that placed in front of the antenna was optimized and the side lobe level of the array antenna was reduced from -11.2 dB to -18.5 dB. This resulted in a 7.3 dB reduction in side lobe level.