Düşük arka/yakın yan kulakçık seviyesine sahip iki elemanlı dizi beslemeli parabolik reflektör anten tasarımı
2-element array fed parabolic reflector antenna design with low back/near-in sidelobes
  1. Tez No: 436513
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN, YRD. DOÇ. DR. ERKUL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde sivil alanlarda olduğu kadar askeri alanlarda da önemli bir yere sahip olan antenler, radar sistemlerinde sistem karakteristiğini belirleyen en önemli elemanlardan biridir. Reflektör antenler dar hüzme genişlikli ve yüksek kazançlı ışımalarından dolayı radar sistemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yüksek kazanç, düşük yan/arka kulakçık seviyesi reflektör anten tasarımındaki en önemli parametrelerden birkaçıdır. Reflektör antenlerde yan kulakçıklar istenmeyen yönlerde enerji dağılımına neden olur. Bu çalışmada, yatay ve düşey düzlemlerde düşük arka/yakın yan kulakçık seviyesi ve özgün bir tasarım olan üç elemanlı Yagi dizi besleme antenine sahip parabolik reflektör anten tasarımı ve performans analizi ele alınmıştır. Bu maksatla, üç elemanlı Yagi antenden oluşan ikili dizi beslemeye sahip, özgün omuz ve şerit tasarımlarıyla arka/yakın yan kulakçık seviyeleri bastırılmış parabolik reflektör anten tasarımı yapılmıştır. Bu sayede; önerilen parabolik reflektör antende 1100-1200 MHz arasında 24,5 dB kazanç, yatay düzlemde -26 dB, düşey düzlemde -28,8 dB yan kulakçık seviyesi, 42,3 dB arka kulakçık seviyesi ve 10° yarı-güç hüzme genişliği (-3 dB) elde edilmiştir. Tasarım, analiz ve optimizasyon çalışmaları CST MWS (Computer Simulation Technology Microwave Studio, Bilgisayar Simülasyon Teknolojisi Mikrodalga Stüdyo) programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antennas which are one of the most important component that designates the system characteristic in radar systems, have a substantial position in military areas as well as civil areas nowadays. Reflector antennas due to their narrow beamwidth and high gain radiation, are frequently preferred in the radar systems. High gain and low sidelobe/backlobe levels are one of the most significant parameters in the reflector antenna design. Sidelobes in the reflector antennas cause the energy to radiate in undesirable directions. In this study, a noval three element yagi array fed parabolic reflector antenna with low near sidelobe and backlobe levels on horizontal/vertical planes and its performance analysis are presented. For this purpose, three element Yagi array fed parabolic reflector antenna with suppressed near sidelobes and backlobes by novel shroud and strips is designed. Thus, proposed reflector antenna which has a gain of 24,5 dB, sidelobe level of -26 dB and 28,8 dB respectively on horizontal and vertical plane, backlobe level of -42,3 dB and half power beamwidth of 10° on 1100-1200 MHz frequency band is achieved. Design, analysis and optimization studies are performed on CST MWS.