BCH, QC-MDPC, gabidulin kodlarının kriptografik uygulamaları ve bazı kod tabanlı kuantum sonrası algoritmaların performans analizleri
Cryptographic applications of BCH, QC-MDPC, gabidulin codes and performance analyses of some code-based post-quantum algorithms
  1. Tez No: 577019
  2. Yazar: BURCU ECEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜKAR SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, NIST'in düzenlediği Kuantum Sonrası Kriptografi Standartlaştırma çağrısı kapsamında aday gösterilen kod tabanlı kuantum sonrası algoritmalardan bazıları incelenmiş ve 128-bit, 192-bit, 256-bit güvenlik seviyeleri için belirli bilgisayarlarda çalıştırılarak performansları ölçülmüştür. Bu kapsamda öne çıkan HQC ve BIKE algoritmaları incelenmiştir. Bunun yanı sıra HQC ile temel özellikleri benzer olan RQC aday algoritması da ele alınmıştır. Bu amaçla algoritmalarda kullanılan BCH, QC-MDPC ve Gabidulin kod aileleri incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Ayrıca, BCH kod ailesini kullanan HQC algoritmasının çalışma adımları örnek üzerinde gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some of the code-based algorithms nominated within the scope of NIST Post-Quantum Cryptography Standardization call are examined and their performance is measured by running on specific computers for 128-bits, 192-bits and 256-bits security levels. In this context, prominent HQC and BIKE algorithms were examined. Besides, the RQC candidate algorithm, which has similar characteristics with HQC, is also considered. For this purpose, BCH, QC-MDPC and Gabidulin code families used in algorithms were examined and exemplified. Further, the operation steps of the HQC algorithm using the BCH code family are implemented on the sample.