Elektrikli bisikletler için sabit mıknatıslı doğru akım motoru tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of permanent magnet dc motor for electric bicycles
- Tez No: 577026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YILDIRIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektrikli bisiklet teknolojisi hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bisiklet bu sayede ulaşımda daha etkin bir pozisyon kazanmaktadır. Elektrikli bisiklet sisteminde performansı belirleyici en önemli parça elektrik motorudur. Motor özellikleri yasal sınırlamalar içerisinde olmalıdır. Elektriksel anlamda ve kullanıcı konforu açısından verimli bir sistem oluşturulmalıdır. Bu çalışmada elektrikli bisikletlerde kullanılmak üzere fırçasız doğru akım motoru tasarımı yapılmıştır. Elektrikli bisikletleri tanımlayan yasal sınırlamalar dikkate alınarak ön tasarım özellikleri belirlenmiştir. İstenilen güç ve moment için boyutların literatüre uygun olduğu görüldükten sonra sargı yapısına karar verilmiştir. Oluk/kutup sayısı seçimi aşamasında, sargı dağılma faktörüne göre seçilen 7 adet modelin sonlu elemanlar yöntemiyle 2 boyutlu analiz ile karşılaştırılması yapılıp 36/38 oluk/kutup sayısı seçilmiştir. Tasarımda kullanılacak malzemeler seçildikten sonra seçilen 36/38 oluk/kutup sayılı modelin en iyileştirme sürecine geçilmiştir. ANSYS RMxprt programında motor performansına olan etkisi merak edilen özellikler değiştirilerek analizler yapılmıştır. Buna göre istenilen özellikleri sağlayan en iyi tasarım belirlenmiştir. Seçilen tasarım ANSYS Maxwell programında 2 ve 3 boyutta sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiştir. Bu inceleme sonucu en iyileştirilmiş tasarımın makine tasarım kriterlerini sağladığı ve elektrikli bisikletlerde kullanılabilir bir tasarım olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric bicycle technology is rapidly developing and becoming widespread. In this way, cycling gains a more effective position in transportation. The most important part in determining the performance of the electric bicycle system is the electric motor. Motor specifications must be within legal limits. An efficient system should be established in terms of electrical and user comfort. In this study, brushless direct current motor design is used for electric bicycles. Preliminary design characteristics were determined taking into account the legal limitations that define electric bicycles. After the dimensions were found to be suitable for the desired power and moment, the winding structure was decided. In the selection of the number of slot/pole, 7 models selected in the winding factor were compared with 2-dimensional analysis by finite element method and 36/38 slot/pole number were selected. After selecting the materials to be used in the design, the optimization process of the selected 36/38 slot/pole model was started. In ANSYS RMxprt program, the dimensions and properties of which are affected by the motor performance have been parameterized and analyzed. Accordingly, the best design that meets the desired characteristics has been determined. The selected design was examined by finite element method in ANSYS Maxwell program in 2 and 3 dimensions. As a result of this study, it has been stated that the optimized design meets the machine design criteria and is usable in electric bicycles.