Structure, composition and corrosion studies of Zn, Cu, Sn and their alloys electrodeposited from a deep eutectic solvent
Derin ötektik çözüncüden elektrodepolanmış Zn, Cu, Sn ve alaşımlarının yapısı, bileşimi ve korozyon çalışmaları
  1. Tez No: 577025
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAKKALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULCABBAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, platin ve çelik metaller (Cu, Zn ve Sn), ikili alaşımlar (Cu-Zn, Cu-Sn ve Zn-Sn) ve üçlü bir alaşım (Cu-Zn-Sn) elektrokimyasal yöntem ile kaplanmıştır. Bu filmlerin korozyon davranışı % 3.5'lük NaCl çözeltisi içinde incelenmiştir. Metallerin ve alaşımların elektrodepozisyonu için kolin klorür-etilen glikol temelli iyonik sıvı kullanıldı. Kaplama işlemi, sabit potansiyel uygulanarak üç elektrotlu bir sistemle platin ve çelik üzerinde gerçekleştirildi. Metaller/alaşımlar potansiyostatik olarak elektrodepozitlendiğinden, kronoamperometre grafikleri elde edildi. Elde edilen kaplanmış örnekler SEM, XRD/EDAX ve optik mikroskop ile analiz edildi. Kaplanmamış ve kaplanmış numunelerin korozyon mekanizmasını % 3.5'lük NaCl'de anlamak için potansiyodinamik polarizasyon (Tafel grafiği) uygulandı.Çinkonun korozyon akımı (icorr) diğer iki metalden (bakır ve kalay kaplamasından) daha düşüktür ve bu üç metal arasında çinko pasivasyon davranışlarına sahiptir. İkili alaşımların (Cu-Zn, Cu-Sn ve Zn-Sn) ve üçlü Cu-Zn-Sn'nin korozyon davranışları incelenmiştir. Genel olarak, Pt üzerindeki ikili alaşımların korozyon direnci, Pt üzerindeki metallerden daha yüksektir. Zn'nin derin ötektik çözücüden biriken alaşımlarının korozyon akımını domine ettiği söylenebilir. Çelik üzerindeki ikili alaşımların korozyon direnci birbirine yakındır. Pt üzerindeki ikili alaşımların korozyon akımı yoğunluğu, çıplak çelikten yaklaşık 10 kat daha dirençlidir. Kolin klorür ve etilen glikolden elektrodepolamayla elde edilen üçlü Cu-Zn-Sn alaşımının polarizasyon eğrisi incelenmiştir. Üçlü alaşımın Pt üzerindeki korozyon direnci, çıplak çelikten sekiz kat daha fazladır. Korozyonu önlemek için alaşımlar çelik üzerine elektrokaplamayla elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, platinum and steel were coated with metals (Cu, Zn and Sn), binary alloys (Cu-Zn, Cu-Sn and Zn-Sn) and a triple alloy (Cu-Zn-Sn) by electrochemical method. The corrosion behaviour of these films were investigated in 3.5% NaCl solution. Chlorine chloride-ethylene glycol based ionic liquid was used for electrodeposition of metals and alloys. The plating process was carried out on platinum and steel by a three electrode system by applying constant potential. As metals/alloys were electrodeposited potentiostatically, chronoamperometric graphs of deposition were obtained. The resulting coated samples were analyzed by SEM, XRD/EDAX and optical microscope. Potentiodynamic polarization (Tafel Plot) was applied to understand the corrosion mechanism of uncoated and coated samples in 3.5% NaCl. Corrosion current of Zn is lower than the other two metals and among these three metals zinc has passivation behaviour. Corrosion behaviours of binary alloys (Cu-Zn, Cu-Sn and Zn-Sn) and ternary Cu-Zn-Sn were examined. Generally, corrosion resistivity of binary alloys on Pt is higher than that of metals on Pt. It could be said that Zn dominates corrosion current of alloys deposited from a deep eutectic solvent. Corrosion resistivity of binary alloys on steel is close to each other. Corrosion current density of binary alloys on Pt is approximately 10 times more resistive than bare steel. The polarisation curve of the ternary alloy of Corrosion resistivity of ternary alloy (Cu-Zn-Sn) on Pt is eight times greater than bare steel. Alloys could be electrodeposited on steel to prevent corrosion.