Büyük ölçekli mekansal planlama ve kentsel tasarım aracı olarak insansız hava aracı ile fotogrametrik çözüm araştırması YYÜ Kampüsü örneği
A case of photogrammetric solutions by human-free air vehicle as a large scale spatial planning and urban design vehicle YYÜ campus sample
- Tez No: 577030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KEMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde daha konforlu yaşam standartlarına erişebilmek adına, büyük ölçekli alanlar için yapılacak, kentsel tasarım, mekânsal planlama, afet yönetimi, güvenlik gibi mekânsal uygulama alanları için fotogrametrinin sağladığı 3 boyutlu mekânsal veriler hayati öneme sahiptir. Bunların elde edilmesi için hâlihazırda mevcut olan yöntemler (Uçak ve Uydu temelli), yüksek maliyet, düşük zamansal çözünürlük, düşük mekânsal çözünürlük, uzmanlaşmış insan gücü ihtiyacının fazlalığı gibi dezavantajlara sahiptir. Tüm dünyada hızla gelişmekte olan insansız hava aracı (İHA) tekniği, fotogrametrik anlamda özellikle büyük ölçeklerde (uygulama ölçekleri) yapılacak mekânsal uygulamalarda; düşük maliyet, yüksek zamansal çözünürlüklü, daha az insan gücü gibi avantajlar sağlamaktadır. Tez kapsamında, İHA kullanılarak elde edilen görüntülerin işlenmesi ile üretilen fotogrametrik ürünlerinin (Nokta Bulutu, 3B Ağ Model, SYM, SAM, Ortofoto) Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüs alanında yapılacak Kentsel Tasarım ve Mekânsal Planlama çalışmaları için kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in order to reach more comfortable life standards, 3D spatial data provided by photogrammetry for vital applications such as urban design, spatial planning, disaster management, security for large scale areas have vital preservation. The existing methods (Aircraft and Satellite based) for achieving these have disadvantages such as high cost, low temporal resolution, low spatial resolution, and the need for specialized human power. Rapidly developing unmanned aerial vehicle (UAV) technique in the whole world is in photogrammetric spatial applications, especially on large scales (application scales); low cost, high temporal resolution and less human power. Within the scope of the thesis, it is aimed to investigate the usability of the photogrammetric products (Point Cloud, 3D Network Model, SYM, SAM, Orthophoto) produced by the processing of the images obtained by using IPA for the Urban Design and Spatial Planning studies to be done on the campus area of Yüzüncü Yıl University.