Laparoskopik ve açık prosedür ile kolorektal cerrahi yapılan hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients who treatment with laparoscopi̇c and conventional colorectal procedures
  1. Tez No: 577057
  2. Yazar: SELİM TAMAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ERGÜL, UZMAN SERHAT TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Kolorektal kanser cerrahisinde onkolojik başarı ve sağ kalım açısından laparoskopinin yeri tüm dünyada tartışma konusudur. Çalışmamızda laparoskopik ve açık kolorektal cerrahi yapılan olgularda uygulanan prosedürlerin postoperatif klinik sonuçlarının karşılaştırılması ve literatür ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kliniğimizde Ocak 2012 ile Aralık 2018 tarihleri arasında kolorektal cerrahi uygulanan ardışık 544 hastanın verileri taranarak hazırlanmıştır. Demografik veriler, erken dönem klinik ve patolojik sonuçlar, sağ kalım oranları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 438'i (%80,5) açık, 73'ü (%13,4) laparoskopik, 33'ü (%6,1) konversiyon ile rezeksiyon uygulanan 544 hastanın demografik verileri incelendiğinde; median yaş 62,4 (19-95), laparoskopik grupta 59,6 (26-80), açık cerrahi grubunda 63 (19-95), konversiyon grubunda 61,5 (39-81) yıl olarak bulunmuştur. Tüm seride hastaların 323'ünü (%59,4) erkek, 221'ini (%40,6) kadınlar oluşturmaktadır. Seride acil opere edilen vaka sayısı 158 (%29,0), elektif vaka sayısı 386'dır (%71,0). Çalışmamızda toplam 31 (%5,7) intraoperatif, 156 (%28,7) postoperatif komplikasyon saptanmış olup gruplara göre değerlendirildiğinde; laparoskopik grupta intraoperatif komplikasyon 1(%1,4), postoperatif komplikasyon 20 (%27,4), açık cerrahi grubunda 25(%5,7) intraoperatif komplikasyon, 126 (%28,8) postoperatif komplikasyon saptanmıştır. Konversiyon grubunda 5 (%15,2) intraoperatif komplikasyon, 10 (%30,3) postoperatif komplikasyon saptanmıştır. TNM evrelendirme sistemine göre malign 461 olgumuzun 5'i (%1,1) evre 0, 64'ü (%13,9) evre 1, 137'si (%29,7) evre 2, 134'ü (%29,1) evre 3 ve 121'i (%26,2) evre 4 olarak belirlenmiştir. Onkolojik veriler değerlendirildiğinde laparoskopik ve açık grupta anlamlı fark bulunmamış olup literatür ile uyumludur. Laparoskopik cerrahi grubunda 5 yıllık genel sağ kalım %90,0 iken açık cerrahi grubunda 5 yıllık genel sağ kalım %62,0 olarak saptanmıştır. Tüm seride evrelere göre 5 yıllık genel sağ kalım değerlendirildiğinde; evre 0 hastalarda %100, evre 1 hastalarda %86,9, evre 2 hastalarda %72,1, evre 3 hastalarda %70,0, evre 4 hastalarda %36,0 olarak saptanmıştır. Sonuç: Laparoskopik kolorektal kanser cerrahisi deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde erken dönem klinik sonuçlar ve onkolojik veriler yönünden açık prosedüre oranla avantajlı gibi görünsede; bilimsel değeri yüksek, randomize çalışmalar lokal ileri tümörlerde laparoskopik cerrahiyi desteklememektedir. Bununla beraber, bilimsel değeri yüksek başka çalışmalar laparoskopik cerrahi lehine bildirimde bulunmuşlardır. Bu çalışmalara bakıldığında kolorektal kanserlerde laparoskopik cerrahinin kullanımı konusunda net bir karara varmak zordur. Bu nedenle laparoskopik yöntemin kolorektal kanser cerrahisinde altın standart olma yönünde ilerleyebilmesi tartışmalıdır ve laparoskopik tekniğin rutin güncel pratiğe geçilebilme kararı için daha fazla randomize çalışmaya ve meta analizlere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Laparoscopy in coloretal surgery has been debated worldwide in terms of surival rates and oncological success for a long time. In current study, our aim is to compare postoperative outcomes of laparoscopic and conventional colorectal procedures, via literature. Materials (Patients) and Methods: 544 patients who have been gone under colorectal surgery procedures between January 2012 and December 2018 were analysed. Demograpgic data, early phase clinical and pathological results and information of survival rates were gathered retrospectively. Results: After analysing demographic data of 544 patients, following results were found: median age of all was 62,4 (19-95), laparoscopic procedures was 59.6 (26-80), conventional was 63 (19-95), conversion was 61.5 (39-81). 323 patients were male (%59.4) and 221 (%40.6) were female. 158 (%29) operations were performed in emergency conditions and 386 (%71) were performed in elective. 187 complications were noted which were 31 intraoperative (%5.7) and 156 (%28.7) postoperative. Regarding laparoscopic procedures; 1(%1.4) intraoperative complication and 20 (%27.4) postoperative complications were noted. Regarding conventional procedures; 25 (%5.7) intraoperative complications and 126 (%28.8) postoperative complications were noted. Regarding conversion procedures 5 (%15.2) intraoperative complications and 10 (%30.3) postoperative complications were noted. Regarding TNM stages; in 461 patients who have malignency, 5 (%1.1) of them were stage 0, 64 (%13.9) were stage 1, 137 (%29.7) of them were stage 2, 134 (%29.1) were stage 3, 121 (%3.3) were stage 4. Regarding survival rates; like literatures point out, no significant difference was found between laparoscopic and conventional procedures. In laparoscopy and conventional groups, five-year survival rates were %90 and %62, respectively. Overall; regarding five-year survival rates, our data showed that stage 0 was %100, stage 1 was %86.9, stage 2 was %72.1, stage 3 was %70 and stage 4 was %36. Conclusion: Although early clinical results and oncological data seem better compared to conventional procedures when laparoscopic colorectal procedures were performed by experienced surgeons, high valued randomised clinical studies do not support laparoscopic procedures in locally advanced colorectal tumors. However, some other high valued clinical studies state otherwise. Regarding these studies it is difficult to make a definitive decision about laparoscopic use in colon surgery procedures. In terms of recent clinical data; it seems controversial that laparoscopy will be a gold standard procedure and further randomised trials and meta-analysis were needed to make laparoscopy a routine standard in colorectal surgeries