Markov decision process in inventory management
Envanter yönetiminde Markov karar süreci
  1. Tez No: 577056
  2. Yazar: SUMAILA ABUBAKARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzün sürekli gelişen rekabet ortamında herhangi bir endüstriyel üretim sürecinde stratejik veya olası durum planları geliştirmek ihtiyacı giderek önem kazanmaktadır. İşletme yöneticileri uzun dönemde işletme maliyetlerini en küçükleyecek politikaları uygulamak isterler. Bu tezde envanter kontrol problemi için bir uygulama çalışması ele alınmış ve optimal durağan politika önerilmiştir. Problem, Türkiye'nin Trakya bölgesinde bulunan bir işletmenin kireç üretimi için belirleyeceği optimal üretim planı ile ilgilidir. Beklenen bugünkü maliyetleri en küçükleyen optimal üretim planı araştırılmıştır. Bu çalışma için kullanılan matematiksel modelleme yöntemi sınırsız periyot için Markov karar süreci olmuştur. Problem, ardışık karar problemi olarak formüle edilmiş ve titiz bir hesaplama sürecine tabi tutulmuştur. Politika iterasyonu metodolojisi ile önce bir başlangıç çözüm önerilmiş ve bu çözümün optimal olup olmadığı kontrol edilmiştir. Bu prosedüre dayanarak önerilen politikanın optimal olduğu bulunmuştur. Bu politika optimal olmakla birlikte tek optimal çözümün bu olmadığı söylenebilir. Aynı problem için başka durağan politikalar da mevcut olabilir.
Özet (Çeviri)
In any industrial production, the need for strategic or contingency planning continues to attract more attention, especially with the growing competitiveness of today's markets. Managers of companies seek to adopt policies that in the long run minimize operational costs. In this thesis, a case study of an inventory control problem is studied and an optimal stationary policy is proposed. The problem has to do with optimal production scheduling of limestones, a firm located in Trakya, Turkey. A production schedule that minimizes expected discounted costs is sought. The mathematical modeling framework used for this study is infinite-horizon Markov decision process. The problem is formulated as a sequential decision problem and subjected to rigorous computational test. We proposed an initial policy which is obtained through policy iteration methodology and we check whether it is optimal. Based on this, our proposed policy is found to be optimal. Whiles this policy is optimal, we do not claim that it is the only optimal solution to the problem herein studied. Other forms of optimal policies to this same problem may exist.