Türkiye'de elektrik enerjisi üretiminde kullanılan doğal gaz iletiminin mevcut durumu ve geleceğine bakış
Overview of the current situation and future of natural gas transmission used in the production of electrical energy in Turkey
  1. Tez No: 577138
  2. Yazar: NECİP RECEP DAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekonomik büyümenin temel girdilerinden olan enerji, toplumların refah seviyesi ve ülkelerin ekonomisi üzerindeki tüm etkilerinden dolayı tüm dünya gündeminde önemli bir yer teşkil etmektedir. Türkiye'de de enerjiye duyulan ihtiyaç, diğer fosil yakıtlara nazaran çok daha temiz bir enerji kaynağı olarak bilinen doğal gaza talebin artmasına sebep olmuştur. Bu ihtiyaç ise büyük bir kısmının ithal edildiği doğal gazın iletimini oldukça önemli hale getirmektedir. Bu çalışma da ülkemiz için önemli enerji kaynaklarından biri olan doğal gaz enerjisinin ülkemize iletimi, ülkemizdeki üretimi ve ülkemizdeki tüketimi irdelendikten sonra ülkemizde doğal gazdan elektrik enerjisi elde edilmesi hakkında teknik ve literatür bilgisi sunulmuş olup, çalışma doğal gaz enerjisi arz talep hususlarında geleceğe yönelik öngörüler ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy, which is one of the main inputs of economic growth, is an important part of the world agenda due to the welfare level of societies and all the effects on the economy of the countries In Turkey, the need for energy has caused the demand for natural gas, which is known as a cleaner source of energy than other fossil fuels, to increase. This need makes the transmission of natural gas, which is mostly imported,very crucial. In this study, after examining the transmission of natural gas energy to our country which is one of the important energy resources for our country, production and consumption in our country, technical and literature knowledge about obtaining electricity from natural gas is presented and the study concludes with the predictions regarding the future demand for natural gas energy supply, it is sooner.