Konya-Çumra ilçesi İçeri Çumra bölgesi süt sığırı barınaklarının yapısal özellikleri ve geliştirme olanakları
Structural features and development possi̇bi̇li̇ti̇es of dai̇ry cattle shelters in Konya Çumra district-the regi̇on of İçeri Çumra
  1. Tez No: 577163
  2. Yazar: ÜLGEN BOSTANCI GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Konya-Çumra İlçesi İçeri Çumra da bölgeyi temsil edebilecek 30 işletmede yürütülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü işletmelerde yapılan anket çalışmaları ile birlikte barınakların plan ve krokileri çıkarılmıştır. Araştırma sonucunda göre işletmelerde bazı yapısal sorunlar tespit edilmiştir. Barınaklarda hayvanlara ayrılan dinlenme alanlarının %21'sinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca işletmelerin %39'unda hayvan başına gezinme alanının 10 m2'nin altında olduğu tespit edilmiştir. Araştırma yapılan barınaklarda ortalama dinlenme alanı 8.10 m2/hay ve ortalama gezinme alanı 12.63 m2/hay iken yemleme uzunluğu 1.03 m/hay'dır. Ayrıca barınaklarda drenajın yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 30 dairy cattle businesses that could represent the Çumra region in Konya-Çumra district. In this study, the structure of the enterprises was determıned by conducting a survey with the projects and structural data of the shelters. According to the results some structural problems have been identified. It was determined that 21% of the resting areas allocated to animals in the shelters were insufficient. Furthermore, in 39% of the borns the walking are per animal was found to be below 10 m2. While the average resting area was 8.10 m2/hay and the average walking area was 12.63 m2/hay, the feeding length was 1.03 m/hay. In addition, drainage was found to be insufficient in the shelters.