Lomber bölge disk herniasyonlarında alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyonunun etkiniği
The efficacy of instrument-assisted soft tisue mobilization at lumbar region disc herniations
- Tez No: 577162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma lomber bölge disk herniasyonu olan hastalarda alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyonunun etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 30-65 yaş aralığında 60 lomber disk herniasyon tanılı hasta dahil edildi. Hastalar değerlendirme sonrasında kapalı zarf yöntemiyle randömize edilerek deney (n=30) ve kontrol (n=30) grubuna ayrıldı. Her iki grubuda 4 hafta (20 seans) sıcak paket (hotpack), konvansiyonel transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), terapotik ultrason uygulamalarıyla birlikte bel egzersizlerinden oluşan geleneksel fizik tedavi programı uygulandı. Deney grubuna bu programa ek olarak Alet Yardımlı Yumuşak Doku Mobilizasyonu (IASTM) haftada 3 kere 1 gün arayla toplamda 12 seans uygulandı. Bu teknik, farklı ebatlarda ve şekillerde paslanmaz çelik alet kullanılarak gerçekleştirilirdi. IASTM tedavisi aletle 45 ° açıyla her teknik (SWEEP-FAN- BRUSH-SWEEP ) 8-10 tekrarlı olmak üzere ilicostalis lumborum, priformis, gluteus medius, erektör spinalar, quadratus lumborum kaslarına, yüzeyel ve derin fasyaya uygulandı. Tedavi başlangıcında ve 4. haftanın sonunda hastaların depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği ile ağrı şiddetleri VAS ağrı skalası ile fonksiyonel durumları Oswestry Skalası ile yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile ve normal eklem hareket açıklığı gonyometre ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar SPSS v.20 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of instrument-assisted soft tissue mobilization in patients with lomber region disc herniation. 60 patients with lumbar disc herniation between the ages of 30-65 were included in the study. Following the evaluation, the patients were divided into two groups by closed envelope method; control group (n=30) and experimental group (n=30). In both groups, 4 weeks (20 sessions) hot pack (hotpack), conventional transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), therapeutic physical therapy program with therapeutic ultrasound applications were performed. In addition to this program, Instrumental Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM) was applied to the experimental group in 12 sessions of 3 times a week. This technique was performed by using stainless steel tools of different sizes and shapes. IASTM treatment was performed (including SWEEP-FAN-BRUSH- SWEEP technique, 45° angle with the skin, by 8-10 repetitions) for the ilicostalis lumborum, priformis, gluteus medius, erector spines, quadratus lumborum muscles, superficial and deep fascia. Depression levels of the patients were evaluated with Beck Depression Scale, before the treatment and after 4 weeks pain severity, VAS pain scale, functional status with Oswestry Scale, quality of life with Short Form-36 (SF- 36) and normal range of motion with goniometer. The results were analyzed by using SPSS v.20 program.