Niğde yöresindeki kültürel yapılarda kullanılan yapı taşlarının kaynak alanları
The sources of bui̇ldi̇ng stones used i̇n cultural structures i̇n ni̇ğde provi̇nce
- Tez No: 577173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Doğal taşlar, antik çağlardan beri, belirli boyutlarda kesilmiş ve parlatılmış olarak değişik yapılarda kullanılmıştır. Bu yapılar, uygarlıkların mirası olan kültür varlıklarıdır. Niğde yöresinde geçmişten günümüze kadar, şehrin stratejik önemine bağlı olarak değişik medeniyetler tarafından inşa edilmiş çeşitli kültürel varlıklar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak kale, cami, kilise, türbe, mescit, hamam, bedesten, çeşme, kervansaray, su kemerleri ve havuz gibi oldukça değişken yapılar verilebilir. Bunların yapımında bazaltlar, andezitler, travertenler, tüf ve ignimbritler ile yer yer mermerler de taşıyıcı sistemlerde tercih edilmiştir. Bu çalışma kapsamında yöredeki değişik tarihi yapılar tek tek değerlendirilerek buralarda kullanılan yapı taşları gözlemsel olarak incelendikten sonra, bunların alındığı eski taş ocakları da belirlenmeye çalışılmıştır. Bilindiği gibi bozunmaya uğrayan ve tahribatlarla değiştirilmesi gereken taşların orijinal taş olması restorasyon çalışmaları için oldukça önemlidir. Bu nedenle gelecekte onarımı gerçekleştirilmesi muhtemel eserlerde orijinal taş ihtiyacı için yapıda kullanılan taşlara benzer taşların mühendislik özelliklerinin belirlenmesi ile çok önemli aşama tamamlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural stones were used as cutted in certain dimensions and/or as polished since ancient times. Historical buildings are cultural heritages of civilizations. In Niğde region, various cultural assets were built by different civilizations depending on strategic importance of the city centre, such as castle, mosque, church, tomb, bath, fountain, caravansary, aqueduct and poll. Basalts, andesites, travertines, tuffs and ignimbrites, and occasionally marbles were preferred in the construction of these systems. Within the scope of this study, after evaluating the different historical buildings one by one and examining the building blocks used in these places, the old stone quarries in which these were taken were also determined. As it is known, it is very important for the restoration works that the stones which are degraded and that need to be replaced by the destruction are original stones. Therefore, in the works that are likely to be repaired in the future, a very important step was tried to be completed by determining the engineering properties of the stones similar to the stones used in the building for the original stone need.