Kangal akkaraman koçu spermalarının seminal plazmasına farklı ısı uygulamalarının kısa süreli saklanmasında etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of diffirent seminal plasm heating processes on short term storage of the akkaraman kangal ram sperm
  1. Tez No: 577172
  2. Yazar: SALİH NARLIÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATALAY USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, spermada bulunan seminal plazmanın spermler üzerindeki etkisini gözlemlemek ve reprodüktif amaçlı kullanımını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma için, 24-36 aylık yaşlarda, 8 baş ergin koçtan alınan spermalar kullanılmıştır. Spermalar çiftleşme mevsimi dışında elektro ejekülatör yardımı ile alınmıştır. Alınan spermalar birleştirildikten sonra 3 eşit hacme bölünmüştür. 28 ⁰C'lik su banyosunda işlemlerden geçirilmek üzere bırakılmıştır. Spermalar seminal plazmalarından santrifüjle ayrılıp, 60 ⁰C'lik ve 80 ⁰C'lik 10 dakikalık ısıtma işleminden geçirilip tekrar 28 ⁰C'lik ortamda ayrıldıkları spermler ile birleştirilmiştir. Birleştirilen 60 ⁰C'lik ve 80 ⁰C'lik gruplar ile hiçbir işlem uygulanmayan kontrol gurubu +4 ⁰C'lik ortamda bekletilmeye alınmıştır. Ortalama 8 saatte bir kontrol edilen 3 grupta gözlenen motilite, canlı/ölü oranı ve sperm anormallikleri kaydedilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kontrol grubu ve deneme grupları karşılaştırıldığında en uzun süre motilitenin devam eden grup, 80 ⁰C'lik grup olarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre spermanın seminal plazmasının içersinde bulunan çeşitli proteinlerin ve enzimlerin denatürasyonu ile yaşam süresinin, normal sperm oranının ve motilitenin doğru orantılı bir şekilde arttığını kanıtlar niteliktedir. Bundan sonraki koç spermasının dondurulması ile ilgili çalışmalarda eklenti bezi sıvılarının 80 °C'de 10 dakika bekletilerek tekrar spermaya eklenmesi ile spermanın dondurulmasında daha iyi sonuçlar alınabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, seminal plasma in sperm was examined to determine the effect on sperm and to evaluate the use of reproductive purposes. For the research, the sperm obtained from 24-36 months of age 8 rams was used. Sperm was collected with the help of electro- ejaculator out off mating season. The sperm collected were divided into 3 equal volumes after combining. It was kept to process in a 28 ⁰C water bath. The sperm were separated from the seminal plasma by centrifugation and combined with the sperm that is separated from after it was kept in 60 ⁰C and 80 ⁰C for 10 minutes and separated again in 28 ⁰C medium. The untreated control group and 60 ⁰C and 80 ⁰Cgroups were kept in a 4 ⁰C environment. Motility, live / dead ratio and sperm abnormalities were recorded in 3 groups that were controlled once every 8 hours. According to the results of the study, when the control group and experimental groups were compared, the group with the longest duration of motility was determined as 80 ⁰C group. Result of the this study prove that, the denaturation of various proteins and enzymes in seminal plasma of sperm directly proportional tolife time, abnormalities and motility. It is concluded that better results could be yielded in process of sperm freezing by keeping additive gland fluids in 80 °C for at least 10 minutes.