Bir elektrik dağıtım işletmesinde risk değerlendirmesi
Ri̇sk assessment i̇n an electricity distribution company
- Tez No: 577187
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu ve müteakip çıkarılan ilgili yönetmelikler, risk analizi gibi bir takım uygulamaları zorunlu hale getirmiş, çok sayıda uygulama yönetmeliği güncellenerek yasal uygulamalar yürürlüğe konulmuştur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliği gereğince işyerlerinde risk değerlendirmesi zorunlu hale gelmiştir. Risk değerlendirmesine yönelik olarak uygulanan çeşitli yöntemler mevcut olup, bu yöntemlerin hangisi ve/veya hangilerinin hangi sektörlere dönük olarak uygulanacağı hususunda genel bir uzlaşı yoktur. Bu çalışmada, elektrik işlerinde risklerin doğru ve çabuk olarak tespiti konusunda uygulanabilir risk değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hata ağacı, olay ağacı ve Bow-Tie risk değerlendirme yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmış ve saha çalışması ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety Law no 6331 and the related regulations enacted made it necessary to implement a number of practices, such as risk analysis, and several application regulations were updated and legal practices were put into force. In accordance with the Occupational Health and Safety Law no 6331 and the occupational health and safety risk assessment regulation issued on the basis of this law, risk assessment in the workplaces has become compulsory. There are several methods for risk assessment, and there is no general consensus as to which of these methods will be applied to which sectors. In this study, it is aimed to examine the applicable risk assessment methods for the accurate and rapid detection of risks in electrical works. For this purpose, fault tree, event tree and Bow-Tie risk assessment methods were discussed in detail and the results obtained from the field study were evaluated.