Seracılık işlerinde Fıne Kınney ve FMEA yöntemleri kullanılarak risklerin değerlendirilmesi
Assessment of risks in greenhouse operations using Fine Kinney and FMEA methods
- Tez No: 967141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Samsun/Çarşamba'da faaliyet gösteren bir seracılık işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesi yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Fine-Kinney ve Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) olmak üzere iki farklı risk değerlendirme metodolojisi kullanılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, 2025 yılında Samsun/Çarşamba'da marul üretimi yapan bir seracılık işletmesinde yerinde gözlem, inceleme ve çalışanlarla görüşmeler yapılarak toplam 65 risk tespit edilmiştir. Tespit edilen risklerin bölüm/faaliyet alanlarına göre dağılımı incelendiğinde, elektrik kaynaklı risklerin, kimyasal risklerin ve ergonomik risklerin ön plana çıktığı görülmüştür. Fine-Kinney risk değerlendirme metoduna göre tespit edilen 65 riskin dağılımı incelendiğinde; 16 adet (%24,62)“Tolerans Gösterilemez Risk”, 16 adet (%24,62)“Esaslı Risk”, 27 adet (%41,54)“Önemli Risk”ve 6 adet (%9,23)“Olası Risk”kategorisinde değerlendirilmiştir. FMEA metoduna göre ise aynı riskler; 36 adet (%55,38)“Önlem Almaya Gerek Yok”, 23 adet (%35,38)“Önlem Alınabilir”ve 6 adet (%9,23)“Önlem Alınmalıdır”şeklinde kategorize edilmiştir. İki metodoloji arasındaki bu belirgin fark, risk değerlendirme süreçlerinde farklı yaklaşımların kullanılmasının sonuçları önemli ölçüde etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Fine-Kinney metodolojisi, riskleri daha yüksek seviyede değerlendirme eğilimindedir. Çalışmada ayrıca, her iki metodolojinin sonuçlarını karşılaştırmak için normalizasyon analizi gerçekleştirilmiş, Fine-Kinney metodolojisinde risk skorlarının 0-0,099 aralığında daha geniş bir dağılım gösterdiği, FMEA metodolojisinde ise risklerin büyük çoğunluğunun (%89,23) 0-0,009 değer aralığında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Tespit edilen risklere yönelik düzeltici ve önleyici faaliyetler planlanmış ve uygulanmıştır. Bu faaliyetler sonrasında her iki metodolojide de risklerin kabul edilebilir seviyelere indirildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, seracılık işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin değerlendirilmesinde farklı metodolojilerin kullanılması ve sonuçların karşılaştırılması, daha kapsamlı ve güvenilir bir risk yönetimi yaklaşımı geliştirmek açısından önem taşımaktadır. Çalışmada elde edilen bulguların, seracılık işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to conduct a risk assessment in terms of occupational health and safety in a greenhouse operation operating in Samsun/Çarşamba. In the study, two different risk assessment methodologies, Fine-Kinney and Failure Mode and Effects Analysis (FMEA), were used and the results were analyzed comparatively. Within the scope of the research, a total of 65 risks were identified by on-site observation, inspection and interviews with employees in a greenhouse enterprise producing lettuce in Samsun/Çarşamba in 2025. When the distribution of the identified risks according to departments/activity areas is analyzed, it is seen that electrical risks, chemical risks and ergonomic risks come to the fore. When the distribution of the 65 risks identified according to the Fine-Kinney risk assessment method is analyzed; 16 (24.62%) were categorized as“Intolerable Risk”, 16 (24.62%) as“Substantial Risk”, 27 (41.54%) as“Significant Risk”and 6 (9.23%) as“Possible Risk”. According to the FMEA method, the same risks were categorized as 36 (55.38%)“No Precautions Needed”, 23 (35.38%)“Precautions Can Be Taken”and 6 (9.23%)“Precautions Should Be Taken”. This significant difference between the two methodologies reveals that the use of different approaches in risk assessment processes can significantly affect the results. The Fine-Kinney methodology tends to assess risks at a higher level. The study also conducted a normalization analysis to compare the results of both methodologies and found that the Fine-Kinney methodology showed a wider distribution of risk scores in the 0-0.099 range, whereas the majority of risks (89.23%) in the FMEA methodology were concentrated in the 0-0.009 value range. Corrective and preventive actions were planned and implemented for the identified risks. After these activities, it was observed that risks were reduced to acceptable levels in both methodologies. As a result, it is important to use different methodologies in the assessment of occupational health and safety risks in greenhouse enterprises and to compare the results in order to develop a more comprehensive and reliable risk management approach. The findings of the study are expected to contribute to the development of occupational health and safety practices in greenhouse farms.