Pnömatik tek dane ekim makinasında elektrikli hareket sisteminin sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğüne etkisi
Effect of the electric drive system on in-row seed distribution uniformity for pneumatic precision planter
- Tez No: 577191
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada pnömatik tek dane ekim makinasında elektrikli hareket sisteminin sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğüne etkisi araştırılmıştır. Çalışmada hareketini elektrik motorundan alan pnömatik tek dane makinası ile hareketini tahrik tekerleğinden alan pnömatik tek dane mekanik ekim makinası kullanılmıştır. Denemeler hem laboratuvarda hem de tarlada geçekleştirilmiştir. Mısır tohumuyla laboratuvarda farklı sıra üzeri mesafede (100 mm, 150 mm, 160 mm ve 200 mm) ekim denemeleri yapılmıştır. Ayçiçeği tohumuyla da yine laboratuvarda farklı sıra üzeri mesafede (250 mm, 300 mm) ekim denemeleri yapılmıştır. Tarlada ise her iki ekim makinesinde 1.67 m/s ilerleme hızında mısır için 150 mm, ayçiçeği için 250 mm aralıklarında ekim işlemi yapılmıştır. Ölçümler, ekim sonrası rastgele seçilen 5 metrelik uzunluklarda 3'er tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar ve tarlada her iki ekim makinasına ait verilere göre sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğü ile ilgili ortalama, standart sapma, KETA, İO, BO ve varyasyon katsayısı ile tarla çıkış dereceleri belirlenmiştir. Elektrikli hareket sistemine sahip olan ekim makinasında 1.67 m/s ilerleme hızında ve 150 mm mesafede ekilen mısır tohumunun laboratuvar denemelerinde KETA (%) oranı 95.67 iken tarlada % 100 olarak belirlenmiştir. Yine aynı ekim makinası ile aynı ilerleme hızında 250 mm mesafede ekimi yapılan ayçiçeği tohumunun laboratuvarda KETA oranı 98.45 iken tarlada % 100 olarak belirlenmiştir. Hareketini tahrik tekerleğinden alan pnömatik mekanik ekim makinası ile 1.67 m/s ilerleme hızında ve 150 mm sıra üzeri mesafede ekimi yapılan mısır tohumunun laboratuvarda KETA oranı 93 iken tarlada % 98.07 olarak belirlenmiştir. Mekanik ekim makinası ile 250 mm sıra üzeri mesafede ekimi yapılan ayçiçeği tohumunun laboratuvarda KETA oranı 95.2 iken, tarlada bu oran % 100 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak bu iki ekim makinası ile yapılan ekim denemelerinde kabul edilebilir tohum aralığının 93-100 aralığında değiştiği görülmüştür. Tarla filiz çıkış derecelerinin de hem mısır hem de ayçiçeği bitkisinin % 96'nın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the effect of the system of electric drive in the pneumatic precision seeder on the orderliness of seed distribution on each row. A pneumatic precision seeder driven by an electric motor and a pneumatic mechanical seeder driven by a wheel were used in the study. The trials were conducted both in a laboratory and in the field. Planting trials were carried out in the laboratory using corn seeds with different seed distance (100 mm, 150 mm and 200 mm). And again, planting trials were conducted in the laboratory using sunflower seeds with different seed distances (250 mm and 300 mm), while the planting process was carried out in the field with both the machines at a speed of 1.67 m/s and at a seed distance of 150 mm for corn and at a seed distance of 250 mm for sunflower. The measurements were conducted on patches of 5 meters randomly chosen after planting with three repetitions. According to the data from both machines both in the laboratory and in the field, the mean value, standard deviation, KETA, IO, BO, variation coefficient and field output grades concerning seed orderliness on each row were identified. The rate of KETA (%) for corn seeds planted at a speed of 1.67 m/s and with a seed distance of 150 mm using a precision seeder that had an electric drive system was 95.67 in the laboratory, while it was 100% in the field. Also the rate of KETA (%) for sunflower seeds planted at the same speed and with a seed distance of 250 mm was 98.45 in the laboratory, while it was 100% in the field. The rate of KETA (%) for corn seeds planted at a speed of 1.67 m/s and with a seed distance of 150 mm using pneumatic mechanical seeder driven by wheel was 93% in the laboratory, while it was 98.07% in the field. The KETA rate sunflower seeds planted at a seed distance of 250 mm using a mechanical seeder was 95.2 in the laboratory, while it was 100% in the field. As a conclusion, it was seen that the acceptable distance between seeds varied between 93 and100 in the planting trials in which these two seeders were used. It was also observed from field output grades that both corn and sunflower plants had a germination rate of 96%.